Baluken Duruşmaya Katılmadı

12.05.2017

0 Yorum

Baluken Duruşmaya Katılmadı

HDP Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel ve İmam Taşçıer hakkında Diyarbakır Sur’da çatışmaların sürdüğü dönemde canlı bağlandıkları Med Nuçe televizyonuna yaptıkları konuşmalar nedeniyle haklarında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret ve “Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM’yi alenen aşağılama” suçlarından 3 yıl 6’şar aydan 10’ar yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Baluken Katılmadı
Taşçıer ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Baluken, sağlık mazereti nedeniyle duruşmaya dilekçe verirken, Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Demirel ise SEGBİS sistemiyle ifade vermeyeceğini belirterek duruşmaya çıkmadı.

İdris Baluken ve Çağlar Demirel’in Avukatı Serdar Çelebi , “Müvekkilim İdris Baluken sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılamamıştır. Diğer müvekkilim Çağlar Demirel ise SEGBİS vasıtasıyla savunma yapmayı kabul etmemekte, yüz yüzelik ilkesi gereği de hazır edilmeyi istemektedir. Biz de savunmalarımızı müvekkillerimizin beyanları alındıktan sonra yapacağız” diye belirtti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın avukatlarının davaya müdahil olma taleplerini sanıkların savunması alındıktan sonra değerlendirilmesine karar verdi. Baluken ve Demirel’in ise diğer celse SEGBİS sistemiyle hazır edilmesine karar verdi. Ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na iddianameyi açıklatılması için yazı yazan mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Ekim tarihine erteledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.