Bingöl’de “Öğrenme Şenliği”

13.05.2017

0 Yorum

Bingöl’de “Öğrenme Şenliği”

2013 yılında pilot olarak 4 ilde uygulanmaya başlanan öğrenme şenlikleri Bingöl’de ilk kez düzenlendi.
Bingöl Valiliği bünyesinde Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde birçok kamu kurum ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Hükümet Konağı bahçesinde öğrenme şenlikleri düzenlendi. İstiklal Marşı’nın okunması ve kurdele kesimiyle başlayan şenlikler, halk oyunları ile devam etti. İlkokul öğrencilerinin sergilediği çuval, kaşıkla yumurta taşıma yarışı ve karate gösterisi katılımcılarca beğeni toplarken, kurum müdürlerince yapılan halat çekme yarışı da renkli görüntüler oluşturdu.

Bingöl Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Merkezi tarafından düzenlenen kurslarda eğitim gören kursiyerlerce yapılan el emeği ürünler de stantlarda sergilendi. Ahşap boyama, el işi, yöresel yemekler, çini işlemecilik, kıl testere ve daha birçok ürünün yer aldığı stantları gezen Vali Yavuz Selim Köşger, kursiyerlerden bilgi aldı.

Bingöl için çok önemli bir gün olduğuna dikkat çeken Vali Köşger, “Öğrenme, tedrisat ve bilimin şenliğe dönüştüğü bir ortamdayız. Bingöl’de yaygın eğitimin son eserlerinin sergilendiği bir şenlik havasında, bir eğlenme şeklinde gerçekleştirildiği bir ortamdayız. Ben bugün yapılan faaliyetten çok memnun oldum. Hakikatten eğlenerek öğrenme, yapılan eserlerin ortaya çıkan sonuçlarını görme açısından çok güzel bir ortam. Bunun devamını da getireceğiz. İnsanımızın ne kadar donanımlı, ne kadar iyi eğitilmiş hale getirirsek ülkenin geleceği açısından o kadar önemli olur. Bingöl’ün daha kalkınmış, daha yaşanılabilir bir şehir olması insanımızın iyi eğitilmiş hale gelmesi, donanımlı hale gelmesi çok önemlidir. Bu yaygın eğitim kanalıyla belki eğitim çağı geçmiş insanların eğitime dahil edilmesi ve onların üretken hale getirilmesi bu tür faaliyetlerle gerçekleştiriliyor. Ben bu etkinlikte emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.