Hani Ağır Engelli Değildiler?

17.04.2017

0 Yorum

Hani Ağır Engelli Değildiler?

Bingöl’de engelli ve yaşlılar 16 Nisan Referandumunda oy kullanabilmeleri için sandıklara taşındı. Ancak aynı vatandaşlar, devlet hastanesinde heyet raporu aldıklarında Ağır ibaresi yazılmayarak mağdur edilmişti.

Kamu Hastaneler Birliği, Sağlık Müdürlüğü ve Hastane yönetimi onlarca itiraza rağmen, skandal kararlara göz yummaya devam etti.

Sağlık Bakanlığı, hasta vatandaşları oy kullanması için “Hastayım oyumu kullanıyorum” sloganıyla sandık merkezlerine taşıdı.

OY OLUNCA AĞIR

Sağlık Kurulu Raporu Yönetmeliğinin 4. Maddesinde “Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişiler ağır özürlüdür” tanımı yapılıyor.

Ancak Bingöl Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu üyeleri iki kişinin yardımıyla ancak kaldırılabilen bir hastanın özür oranı %80-90 gibi yüksek derecede olmasına rağmen “Ağır” ibaresi vermeyerek sağlık raporu sürgünü gerçekleştiriyor. Sağlık Kurulu içerisinde yer alan birkaç doktorun ağır yazılması yönünde ki kararları ise dikkate alınmıyor.  Yönetmeliğe aykırı hareket eden sağlık kurulu üyelerine Devlet Hastanesi yönetimi ile Kamu Hastaneler Birliği sessiz kalıyor. Durumdan haberdar olmalarına rağmen, rapora itiraz edin diyerek vatandaşlar geçiştiriliyor.

Büyük çoğunluğunun maddi durumu elvermeyen hasta ve engelliler, rapora itiraz edince başka illere gitmek zorunda kalıyor. Birçoğunun kalacak yeri ve maddi durumu el vermediği için rapora itiraz etmeyerek 4-6 ay arasında değişen sürelerde bekleyip tekrar heyete girmeyi seçtiği görülüyor.

RAPORLARDA Kİ ÇELİŞKİ

Bingöl Devlet Hastanesinden bir hastaya 2015 yılında ağır ibaresiyle yüzde 60-70 oranında özürlü oranı olduğuna dair sağlık raporu verilirken, aynı hasta raporunu yenilemek için tekrar başvuru yaptığında özür oranı yüzde 80-90’na çıkıyor ama ağır ibaresi kaldırılıyor. Özür oranı artmasına rağmen ağır ibaresi, kaldırılarak engelli ve hastalar mağdur ediliyor.

Ancak durum oy için olunca bu kişiler ağır oluyor ve sandıklara taşınıyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.