Hani Engelsiz Şehir Reis Bey?

11.05.2017

0 Yorum

Hani Engelsiz Şehir Reis Bey?

Engelsiz bir şehir olacak vaadinde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi sınıfta kaldı. Engelliler haftası nedeniyle paylaşım yapan Barakazi, hizmet yerine söz paylaştı.

Bingöl’de sadece 2011 yılında yapılan araştırmaya göre 20 bin 707 engelli bulunuyor. Belediye, 2013 yılından itibaren taşındığı geçici hizmet binası engelli vatandaşların girişine müsait değil. Kutluay sokakta kiralanan hizmet binası içi onarımları yapılmasına rağmen girişler engelli vatandaşlara göre yapılmadı.

Hani Engelsiz Şehir?

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, seçim vaatleri arasında “STK’larla işbirliği içinde engelli insanlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak sosyal ve kültürel projeler uygulanacak, şehir yaşam alanları bu yönde şekillendirilecek” yer alıyordu. Engelsiz şehir vaadi ise hayal oldu.

Barakazi, twitter hesabından Dünya Engelliler Günü nedeniyle “En büyük engel sevgisizliktir” sözünü paylaşması dikkat çekti.

5378 sayılı engelliler hakkındaki kanunda açıkça belirtilmesine rağmen, Bingöl’ün hala engellilerin erişimine uygun otobüsleri bulunmuyor.

Kanunun Geçici 3’üncü maddesinde “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla koltuğu bulunan araçlarla sağlanan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır” denmesine rağmen, tedbir alınmıyor.

Bir çok kamu kurumu girişi de Belediye binası gibi engelli vatandaşların girişine uygun değil.

Bingöl’de ulaşım başta olmak üzere bir çok alan engelli vatandaşların kabusu halinde.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.