Askeri Tugay Duvarına Çiftçilerden Tepki

Türkiye’de şehir merkezinde ki askeri alanlar şehir dışına taşınıyor. Ancak Bingöl’de her yıl gündeme gelen kent merkezindeki tugayın taşınması bir yana, örülen duvar çiftçileri de mağdur etmeye başladı. Bingöl 49’uncu Tugay Komutanlığı etrafına örülen duvarlar nedeniyle kapanacak olan tali yol nedeniyle arazilerine ulaşamayacaklarını belirten vatandaşlar, tali yolun kapatılmasını istemiyor. Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan da, sulama kanalının hemen yanında yapılan duvarın çiftçiler için büyük bir sorun olacağını söyledi.

49. Tugay Komutanlığı, Genç yolu üzerinde bulunan askeri alanı duvarla çevreliyor. Askeri alanı çevreleyecek duvar, Gölhane deresi üzerinde bulunan DSİ sulama kanalının olduğu noktaya kadar örülecek.

“Yol Kapanırsa Mağdur Oluruz”

Sulama kanalının yanında yer alan tali yol, askeri alan içerisinde kalacak. Bingöl- Genç karayolu üzerinde Şeyh Ahmet mevki üzerinde yer alan askeri alan geçtiğimiz yıl İl Afet ve Acil Müdürlüğü ve 112 Acil’e hizmet binası yapılması için tahsis edilmişti. 1971 depremi sonrası Şeyh Ahmet mevki üzerinde AFAD konutları inşa edilmiş, 30 yılı aşkın süredir bölgede yaşayan vatandaşlar, hizmet binaları ve örülecek askeri duvar sonrası mağdur olacaklarını belirtti.

“Tarım Arazilerine Ulaşamayacaklar”

Yıllardır bölgede yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, bölgede tarım arazilerinin olduğunu ve arazilere ulaşmak içi tali yolu kullandıklarını, işgal edilen arazilerin hazine arazisi üzerinde olduğunu ancak askeri alan ve kurumlara tahsis edilen alanlar olduğu için imar barışından faydalanamadıklarını belirttiler. Vatandaşlar ayrıca, tarım arazilerine ulaşmaları için tali yolun örülen duvarın dışında bırakılmasını istedi.

‘‘Duvar Mağduriyet Yaratıyor’’

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, sulama kanalının hemen yanında yapıla duvarın çiftçiler için büyük bir sorun olacağını söyledi.

Karaarslan, “sulama kanalının hemen yanına askeriye duvar örüyor. Kanalı yanında bulunan tali yolu askeri alan içerinde kalıyor. Arazide ercmisil’i yapılan tarlalar var. Ercimisili yapılan tarlalar desteklerden faydalanabiliyor. Buda tarlanın artık o çiftçiye ait olduğunu gösterir. Tarlalarına gitmek için çiftçiler o yolu kullanıyor. Sulama kanalını ve su arklarını temizlemek için o yolun kullanılması gerekiyor. Sorunun çözümü için Vali Ali Mantı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ile görüştük. Vali Ali Mantı, ihalenin Malatya’da gerçekleştirildiğini söyledi. Feyzi Berdbek’e konuyu ilettik” dedi.