Barakazi İddialare Yanıt Verdi

23.11.2017

0 Yorum

Barakazi İddialare Yanıt Verdi

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, DBP’li encümenlerin iddialarına yazılı yanıt verdi. Barakazi, iddialar arasında yer alan 1 Milyon TL’lik bağışın firma tarafından yapılmadığını belirtirken, AKP’li meclis üyesi tarafından suç duyurusu yapıldığı ve meclis toplantılarına katılmadığı iddialarını ise yalanlamadı.

Barakazi, DBP, Belediye’ye 1 Milyon TL’lik Bağışı Sordu  başlıklı habere konu olan iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Barakazi: Firma Vazgeçti

11 Kasım 2016 tarihli meclis toplantısında bir firmanın emsale dönüşme karşılığında belediyeye 1 milyon TL bağış yapacağı yönündeki talebinin meclis gündemine getirildiğini ifade eden Barakazi, bahse konu firmanın bağışta bulunmadığını belirtti.

Barakazi, “Yazılı basın yoluyla gündeme getirilen açıklamalar, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü nezdinde belediyeyi zan altında bırakacak niteliktedir. 17.11.2016 tarihli meclis toplantısında gündeme getirilen bağış konusu, meclis tarafından görüşüldü ve meclis tutanaklarına, ‘…Belediyemize 1 milyon TL bağış verileceği ancak şuanda maddi imkânları elvermediğinden bu bağış alınmamıştır. Daha sonra alınacaktır…’ şeklinde geçti. Bahse konu firma, emsale dönüşme karşılığında yapacağı bağıştan, bölgenin tamamına emsal verildiği gerekçesiyle vazgeçti” dedi.

Bahse konu firmadan hiçbir şekilde bağış alınmadığını vurgulayan Barakazi,  “Belediyeler, ilgili kanun çerçevesi kapsamında şartlı ve şartsız bağış alabilir. Belediye meclisi kararı gerektiren şartlı bağışlar, meclis kararıyla alınır.  Bu kapsamda bir firmanın emsele dönüşme karşılığında belediyeye 1 milyon TL bağış yapma talebi mecliste görüşülmüş ve paranın alınmadığı meclis tutanaklarına girmiştir. Söz konusu firma talep ettiği bölgedeki tüm alan için emsale dönüşme kararı verildiği için bağış yapmaktan vazgeçmiştir. Bu süreçten sonra firmadan herhangi bir şekilde bağış alınmamıştır. Şartlı bağışlar, belediye meclisinin kararı olmadan alınamaz zaten.” ifadelerini kullandı

Suç Duyurusunu Yalanlamadı

Bağış konusunun farklı yönlere çekilerek kamuoyunda gündem yaratılmaya çalışıldığını ileri süren Barakazi, “Görevi devraldığımızdan beri şeffaf bir şekilde halkımıza hizmet etme gayretindeyiz. Bu süreçte hesabını veremeyeceğimiz hiçbir iş yapmadık. 2018 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı ve şahsen bulunmadığım toplantıda söz alan AK Partili bir meclis üyemiz, imarda sıkıntılar ve kayırmalar olduğunu iddia ederek, şahsım hakkında suç duyurusunda bulunduğunu dile getirmiş. Benim hesabını vermekten çekindiğim hiçbir şeyim yok. Gayri resmi hiçbir işin içerisinde yer almadım, almam da. Görevim süresince belediye yapılan bütün bağışların hesabını da kanıtlı bir şekilde verebilirim” diye konuştu.

Vekilim Katıldı Mazereti

Bütçe görüşmelerine katılmadığı yönündeki eleştirilere de değinen Barakazi, yurtiçi ve yurtdışı toplantılarından dolayı meclise katılamadığını söyledi.

Barakazi, “Mecliste bütçe görüşmeleri yapıldığı dönemde, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı yapıldı ve oraya katılmak durumunda kaldık. Yine Türkiye Belediyeler Birliği’ni temsilen Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen İklim Zirvesi ve İstanbul’da düzenlenen 3. Global Satshow programına katıldığımdan dolayı meclis toplantılarına katılamadım. Şehirde bulunduğum günlerde de önemli ihtiyaçlara dönük işlerle uğraştım. Bu süreçte kanunca da tespitli olan vekilim meclise başkanlık etmiştir” dedi.

Bütçe İddialarına Yanıt Vermedi

Barakazi, DBP’li encümenlerin Bingöl Belediyesi’nin 2018 yılı Bütçe çalışmalarının 20 günlü bir çalışmayla yapıldığı “Yapılan görüşmelerde bütçenin geneli üzerinde DBP grubu olarak yaptığımız değerlendirmelerde, Bingöl halkının da çıplak gözle gördüğünü, yani nasıl hizmet yapılmadığını anlatmaya çalıştık. Otopark sorunundan, temizlik sorununa, su sorununa, Kültür mahallesi Kentsel DÖNÜŞEMEME sorununa ve imardaki kayırmalara ve iddialara kadar her turlu soruna yönelik eleştirilerimizi ve inceleme önerilerimizi sunduk. Bu bağlamda Belediyenin 2018 Bütçesinin bu haliyle kabul edilemez olduğunu belirterek red oyu kullandık. Kredi ve faizleri ile ne kadar yürütülebilirse o kadar yürütecekler” iddialarına ise yanıt vermedi.


Bir önceki yazımız olan

Klasik Zaza Edebiyatı Paneli Düzenlenecek

başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın