Barakazi’den Basına Sansür

Eylül ayı meclis toplantısında Başkan Barakazi’nin Basın mensuplarını Meclisin hiçbir gizli gündem maddesi yokken meclisten çıkarması damga vurdu. Bu durumun meclisin Şeffaflık ilkesine aykırı olduğunu belirterek itiraz eden Demokratik Bölgeler Partisi Grubu Meclis Üyelerini Barakazi, provokatörlükle suçladı.

Bingöl Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı dün (3 Eylül 2018 Pazartesi) Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin başkanlığında Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki toplantı salonunda, Eylül ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısına gelen Belediye Başkanı Yücel Barakazi, basın mensuplarının fotoğraf aldıktan sonra salonu terk etmelerini istedi.

BAZI MECLİS ÜYELERİ KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Başkan Barakazi’nini kararına tepki gösteren bazı meclis üyeleri, kararın şeffaflık ilkesine aykırı olduğunu savundu. Bunun üzerine Başkan Barakazi, basın mensuplarının dışarıya çıkarılması için oylama yaptı. Çoğunluğu AK Parti’li meclis üyelerinin oluşturduğu meclis kararı onaylayınca, basın mensuplarının dışarıya çıkarılması oy çokluğu ile kararlaştırıldı. Basın mensupları da, fotoğraf aldıktan sonra meclis toplantı salonunu terk etti.

BARAKAZİ’NİN ‘PROVOKATÖR’ KELİMESİ TARTIŞMA YARATTI

Kararın ardından DBP’li meclis üyeleri, Basın Mensuplarının durumu haber yapmasını istedi. Başkan Barakazi de, ‘provokatörlerin dediğine gelmeyin ama, yine de siz bilirsiniz’ dedi. Bunun üzerine DBP’li meclis üyeleri, provokatörlükle suçlandıklarını ileri sürerek Başkan Barakazi’ye tepki gösterdi.

DBP MECLİS GRUBUNDAN AÇIKLAMA

Demokratik Bölgeler Partisi Grubu tarafından yaşanan olayla ilgili yazılı açıklamalarda bulunuldu.

Açıklamada, “Bingöl Belediyesi 03.09.2018 tarihli Aylık Meclis Toplantımızda Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi meclisin hiçbir gizli gündem maddesi yokken ve 5 yıldır hiçbir toplantıda basının dışarı çıkarılmamasına rağmen basın üyelerini dışarı çıkarmıştır. Bizde Demokratik Bölgeler Partisi Grubu olarak bu davranışın şeffaflığa aykırı ve anti demokratik bir durum olduğunu belirterek bu durumun usulüne uygun bir şekilde basına taşınması gerektiğini belirtik. Bundan dolayı Başkan Yücel Barakazi Grubumuzu Provokatörlükle suçladı. Buna itiraz ettiğimizde ise hakarete varan sözler telaffuz eti. Grubumuzu bir Külhan Beyi edasıyla tehdit etti” denildi.

“GRUP ÜYELERİMİZDEN BİRİNİN BAŞINA BİRŞEY GELİRSE, SORUMLUSU BARAKAZİ’DİR”

Açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

“Gerek iktidar olmaları ve gerek meclis çoğunluğunu elinde olmasına rağmen Bingöl’ün sorunlarına çözüm bulamamalarının verdiği eziklikle bu tarz sıradan ve seviyesiz bir tavır takınmıştır. Bizde grup olarak bu durumun Bingöl Kamuoyu ve yetkililerin bilmesini uygun gördük. Grup üyelerimizin herhangi birinin başına bir şey gelirse Başkan Yücel Barakazi sorumludur.”