Bingöl

Bingöl

Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ilimiz. Dünya’da “Güneşin Doğuşu” en güzel İsviçre’nin Alp Dağları ile Bingöl’ün Dağlarında izlenir.  Yüzen Adaları ise başka bir doğa harikası. Gölün ortasında yüzen iki ada görülmeye değer.

Evliya Çelebinin seyahatnamesinde de bahsettiği Ab-ı Hayat, yani ölümsüzlük suyu efsanesinin kaynağı Bingöl. Ilıcalarıyla şifa bulacağınız termal tesisleri, kışın kayak yapacağınız kayak merkezi, yazın yeşil doğasında huzur bulacağınız bir kent. Gölleri, nehirleri, kaynak suları, buzul gölleri, şelaleleri sizleri mest edecek.

Bingöl’ün balı ise tam bir şifa kaynağı. Yaylalarında binlerce çiçek barındıran Bingöl’de arılar çeşit çeşit çiçeklerden topladığı polenlerden zengin içerikli ballar üretiyor. Bingöl balı, hem kahvaltıda vazgeçilmeziniz, hemde sağlığınızın dopingi olacak. Taze kaymak üzerine serpilen Bingöl balı, kahvaltınızın ana içeriği olacak.

Bingöl’ün suyundan mutlaka tadın. Efsanede bahsedildiği gibi gerçekten Ab-ı Hayat. Kana kana içeceğiniz suları eşliğinde, taze etiyle yapılan meşhur kavurmasına bayılacaksınız.

Kemalettin Kamu’nun “Gönlümü Yayla Yaptım Bingöl Çobanlarına” şiirinin hiçte abartılmadığını göreceksiniz.

Bingöl’ün hem tanıtımının hem de Bingöl haberlerinin yer aldığı www.bingolum.com Bingöl Ab-ı Hayat Gazetesinin sitesi de size kaynak olacak bir web sitesi.

Anadolu’nun doğusunda Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ya da eski adı ile Çapakçur olan kent İslam Kaynaklarında Cebel-i Cur olarak geçiyor. Kentin halk dilindeki ismi Çolik ya da Çewlik .

Bingöl Adının Kaynağı

Bingöl Tarihi

Bingöl Turizm

Bingöl İklimi

Bingöl Coğrafyası

Bingöl’ün İlçeleri

Bingöl Plaka Kodu

Bingöl Posta Kodu

 

 

Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın