Bingöl Ovası Katliamına Tepki

ESOB Başkanı Ali Bayram, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan ve Ziraat Mühendisleri Odası Bingöl İl TemsilcisiErdoğan Yener, ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, sürekli gündeme getirilen Bingöl Ovasının imara açılması konusunda kararın karşında oldukları belirtilerek, imara açılması durumunda Bingöl’ün geleceğinin tehlike altına gireceği belirtildi.

ESOB Başkanı Ali Bayram, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan ve Ziraat Mühendisleri Odası Bingöl İl TemsilcisiErdoğan Yener, Bingöl Ovasının imara açılması konusundaki gündem hakkında açıklamalarda bulundular. Açıklamada, Bingöl Ovasının imara açılması konusunda kararın karşında oldukları belirtilerek, imara açılması durumunda Bingöl’ün geleceğinin tehlike altına gireceği belirtildi.

ALİ BAYRAM: “GERÇEĞİ OTURUP KONUŞMAK LAZIM”

Bingöl Ovasının geleceği hakkında gerekli meslek kuruluşlarının konuyu görüşmeleri gerektiğini savunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, “Ülke bir dar boğazdan geçiyor. Hepimiz bir gemideyiz diyorlar ama bu kabul edilemez, çünkü hepimiz aynı gemide değiliz. Lüks gemide olanlar bizi kabul etmiyor. Profesörün biri, Türkiye’nin ancak herkesin çaldıklarını ortaya koymasıyla düzlüğe çıkacağını söylüyor. Türkiye meselelerini siyasilerimiz var, onlar konuşsun. Bingöl’de 44 yıldır idarecilik yapıyorum, ne böyle siyasetçi ve ne böyle idareci gördüm. Hepimiz birbirimizden kopuk bir durumdayız. Ya ihale peşindeler, ya da menfaat peşindeler. Bingöl’de yollar çukur, milli servet hep heba ediliyor. İmar, kepazelik durumdadır. Birine 4 kat, birine 7 kat, biri kaldırım üstünde ilginç yapılar yapılıyor. Bingöl’ün cenaze, davet, hasta gibi kültürleri var. Siyasetle ilgili mercilerde adamların ilgi alanı dışında, devletin tepesindekilerle fotoğraf çekip atıyorlar. Cenazeye, düğüne, davete gidiyorsan güzel bir şey ancak bu meslek kuruluşlarıyla bir gerçeği oturup konuşmak lazım… Bingöl olarak bir adım atmadık. Eve gidip ayakkabım, çorabım toz ise, sizler de bu tozu çekeceksiniz. Bu suskunluk hoş değil” şeklinde konuştu.

“DÜNYA TARIMA DÖNÜYOR, BİZ İSE…”

Bayram, açıklamasında Dünyanın tarıma döndüğünü ancak Bingöl’de Ovanın imara açılması gündemi ile tarım ile ilgili çalışmaların engellendiğini belirterek, “Tunceli ile iftihar ediyorum. İktidarda milletvekilleri olmamasına rağmen, geçen sene ve bu seneki halini bir karşılaştırın. Bingöl’de mahalle toplantılarında ancak sorunları dinlediklerini söylüyorlar. Vatandaş korkuyor konuşmaya, itibar kaybediliyor. Siyaset bürokratı el ele vermesi lazım, birbirlerine küsmekle olmaz. Tugay duvarları, 30 – 40 yıl önce yapılan su kanalları var. Selahattin Kaya, Tugay lojman yaparken ruhsat almadıkları gerekçesiyle Belediye yazı yazdı. Suçtur dedi. Cezasını müteahhite yazdılar. Tugay güvenlik alanıdır yapsın ancak devletin suyu, kanalı geçiyor. İnalı Mahallesi’ni imara açacaklar diye suyu kestiler. İmar ranttır. Bingöl’ün 3 tarafı da ormanlık, orayı açsınlar. Selahattin Kaya Düzağaç bölgesini açtı, bakın orada vatandaşlar şimdi tapularını aldılar. Ovayı imara açmışlar, o topraklar dedelerimizden kaldı. Tugay’ın duvarı beni etkilemiyor. Benim altımdaki garibanlar ne yapacak? İlin Valisi, Reisi ‘haberim yok’ derse, Bingöl Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir ildir. Eğer kimsenin haberi yoksa burada bir suç vardır. Suçlular hakkında da gereğinin yapılması lazım. Bu işin içinde parmağı olanlar, arazi alıp imara açtıramaya çalışanlar var, bunu Bingöllüler istemiyor. Dünya tarıma dönüyor, ne hakla bu alanları toprak koruma kurulu olarak imara açılması kararı oy çokluğu ile alınıyor?” ifadelerini kullandı.

“İMARA AÇILACAK BİRÇOK YER VARKEN NEDEN OVA?”

Bingöl’de imara açılacak birçok alanın olduğunu ancak Ovanın imara açılması kararına anlam veremediklerini belirten Bayram, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Toprak koruma kurulunda Ticaret Sanayi odasının ne işi var? Soruyorum. TSO el değiştirdiğince biz güçsüz kaldık. O zamanlar biz meslek kuruluşları sesimizi yükseltebiliyorduk, şimdi sessiz kaldık. Ne hakla bu topraklar imara açılıyor? İmar kuruluna gidecekmiş, neden gündeme gelsin? Bundan önce yapılanlar ne olacak? SÜTAŞ geldi, 2 sefer hasat biçiliyordu ovalarda. Benim ovamın suyu yolu yok, ben bu derdimi kime anlatacağım? Kimseye de anlatamıyoruz. Kime söylesek, birbirimizle aramız yok diyorlar. O zaman ben de Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum, gelsinler Bingöl’ü denetlesinler. İktidar partisinden gelip bizim mağduriyetimizi görsünler. Kurumlar olarak talep ediyoruz, Bingöl’ün gerçeğini görsünler. İmara açılmasını, rant peşinde koşulmasını istemiyoruz. Birileri bunlara dur diyecek. Devlet arazilerini ne hakla kullanıyorsun? Sizin de haberiniz yoksa vay ki bizim halimize. Bingöl hep sorun yumağı. Dinimizde bile müşavere var, gelip konuşmaları gerekir. Mesela TEMA’nın bir sürü önerileri var, neden dinlenmiyor? Mühendis odası başkanımız var, neden dinlemiyoruz? Sulama kanalına zamanında neden müdahale edilmesi? 30 yıldır geçiyor oradan, neden zamanında müdahale edilmedi? Adamlar tarlalarını sulayamayacaklar. Bu kanal suyu ta Kiran’a kadar uzanıyor. Herkes birbiriyle küs, kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Kimle görüşeceğiz ki? Biz bu edep terbiye ile yetiştik. 44 yıldır böyle bir siyasetçi ve idareci görmedim. Biz siyasetçi ve idarecilerle oturur, Bingöl için neler yapabiliriz gibi düşünüp toplantılar yapardık. Sosyal medyada onunla bununla fotoğraf çekip paylaşmak benim işim değil. O kadar mahalle – köy toplantıları oluyor. Ne çözüldü? Hep sorun dinliyorlar. Biz basının da katılımıyla saatlerce süren geniş toplantılar yapıyorduk. Ancak günümüzde bu söz konusu değil. Biz Bingöl’de doğduk, büyüdük, yetiştik. Bingöl’ün sorunları hepimizi ilgilendirir. Bu sorunları da gündemde tutacağız. Geleceğimiz için üzülüyoruz. Çevre yolunda benim de arsam var. Rantçı şebeke, paranın nereden geldiği belli değil, orada birçok satın alma gerçekleşmiş. Birilerinin burada parmağı var. Bingöllülerin ecdadından kalan bu toprakları imara açmak, tarımı bitirmek doğru değil. Ovama karışmayın, birçok alan ve alternatif var. Oraları imara açıp şehir genişletilebilir. Genel merkez birilerini görevlendirecek, buradaki tecrübeli insanlardan dinleyecekler, yerinde görecekler. Veysel Eroğlu, Çapakçur Vadisini çok güzel yapacağım demişti, Allah ondan razı olsun. Neden yapılmıyor?”

YENER: “İMAR KANUNUNDA DA YERİ VAR”

Ziraat Mühendisleri Odası Bingöl İl TemsilcisiErdoğan Yener ise, açıklamasında İmar Kanununda olmasına rağmen, alınan kararın karşısında olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“İmar Kanunu 8’nci Maddesi’ndeki C bendinde tarım arazilerinde belirli izinler alınmadan, tanı Tarım İl Müdürlüğü’nün personelleri tarafından saha çalışmaları yaptıktan sonra hazırlayacakları etüt raporu sonucunda arazinin belirlenip, toprak kuruluna sunulduktan ve ret veya onay alındıktan sonra, bunlar olmadan tarımsal amaç dışında kullanılması kararlaştırmadan tarımsal amaç dışında kullanılamaz deniliyor. Geçen yıl yapılan Toprak Koruma Kurulu toplantısında, bir takım STK’ların şerh koymasına rağmen çoğunluk onay verdiğinden dolayı, sit alanı olarak kabul edilen büyük ovanın 150 metrekare altına kadar imar kısmına dâhil edildi. Diğer kısımlar sit alanı olarak belirlendi. Var olan yerleri de şimdi imara açma konusunda gündem var. Bugün burada olmamızın sebebi, böyle bir söylenti varsa bunun bir çalışması muhakkak yapılmıştır. Bunun gündemleştirilmesi çabası vardır. Biz bu işin karşısındayız. Bizim evlatlarımız taş ve toprakla beslenemeyecekler. Geleceğimiz için ceddimizden kalan toprakları yaşatmak için bunun karşısındayız. Bingöllü olarak kendini addetmeyen, bu mirası reddeden insanlara yem etmek istiyorlarsa yapsınlar. Biz son nefesimize kadar bu işin karşısında olacağız. Birçok alternatif var. Konut ihtiyacı varsa, başta Kültür Mahallesi yapılsın. Alternatif alan olmadığı zaman tarım arazileri imara açılabilir ama böyle bir durum da yok. Her yıl gündem yapılmasının sebebi nedir, bunu bize açıklasınlar.”

KARAASLAN: “SÜTAŞ GELDİĞİNDE ÇİFTÇİLER NE YAPACAK”

Ziraat Odası başkanı Mustafa Karaaslan da, SÜTAŞ’ın Bingöl’e gelmesi durumunda ihtiyacın Bingöl’den karşılanamayacağını belirterek şunları söyledi:

“Bingöl’de yapılan çalışmaları görüyoruz, bizi üzüyorlar. Çiftçilerimiz bize toplu olarak geldiler. İmar çalışmaları ve Tugay duvarının sulama suyunu kapatması ile ilgili sıkıntılarını dile getirdiler. Biz bu konuyu siyasilerimize ilettik. Bizim isteğimiz budur, siyasilerimiz gelip bize bu konuyla ilgili konuşsunlar. Hiçbir siyasilerimiz de gelip bizim kapımızı çalmadılar. Çiftçileri temsil ediyoruz, ancak çiftçilerin sorununu dinlemeleri gerekiyor. Ali ile Erdoğan Beyin söylediklerine katılıyorum. Bu topraklar neden imara açılıyor? Birçok alternatif var. Bingöl ovası da bitmek üzere… SÜTAŞ faaliyete girdiği zaman çiftçilerimiz bu ekinleri nereden ekip biçecekler? Arazi kalmadı. Biz SÜTAŞ’a yem bitkisi nereden temin edeceğiz, çiftçilerimiz ne yapacak? Bizim temennimiz budur. Biz oda olarak, çiftçi ve başkanlarımız ile beraber bu işin arkasındayız. Bu mücadelemiz Bingöl içindir. Şahsi çıkarımız yok. Şahsi menfaatimiz yok. Biz buranın tarla olarak kalmasını istiyoruz. Siyasilerden, bürokratlardan, kurum amirlerimizden, Bingöl halkından destek bekliyoruz. Bunlara sahip çıkılmadığı zaman geleceğimiz tehlike altındadır.”