Bingöl’de 550 Kişi Koştu

Bingöl’de ikinci geleneksel halk koşusu yapıldı. Etkinlikte 550 kişi koşuya katılırken, Semiramis Karaaslan’da Slikozis hastalarına dikkat çekmek amacıyla katıldı.

Bingöl Belediyesi, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü ile İl Atletizm Temsilciği tarafından düzenlenen halk koşusuna 3 kategoride yaklaşık 550 yarışmacı katıldı.

‘Koşabiliyorken Koş’ sloganıyla yapılan 3 kilometrelik yarış, şehir stadyumundan başlayarak kent merkezindeki Valilik Binası bahçesine kadar devam etti.

Burada gazetecilere açıklama yapan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, halk koşusunun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını söyledi. Barakazi, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz geleneksel halk koşusunu tamamladık. Değişik kategorilerde vatandaşlarımız koştu. Farkı kategorilerde ödüllendirilmeler de yapıldı. Bu etkinlik hem spor kültürünü hem de sosyalleşme açısından Bingöl’e ciddi bir katkı sağlayacaktır. Bu yarışmanın Türkiye’nin sporuna, sağlığına ve toplumsal dayanışmasına vesile olacağına inanıyoruz. İnşallah bu sayede yapacağımız spor faaliyetleri de Bingöl’de spor anlayışına katkıda bulunur. Malumunuz modern toplumlarda insanların şikayet ettiği konulardan biri de hareketsiz ve bundan kaynaklı hastalıklardır. Bu anlamda böylesi etkinliklerle farkındalık oluşturabiliyorsak ne mutlu bize. Bundan dolayı bu etkinliğe ilgi gösteren sporcu arkadaşlara, paydaşlarımıza, görevli personellere ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

64 YAŞINDA SİLİİKOZİS HASTALARI İÇİN KOŞTU

Yarışmada slikozis hastalığına dikkat çekmek amacıyla katılan 64 yaşındaki Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan da, “ Bugün geleneksel bir koşu yapıldı. Burada silikozis hastaları için koştum. Onlar umudu olmak için koştum. Yarın anneler günü onlara dostluk, kardeşlik mesajı vermek için koştum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gençlerimiz koşuyor, kadınlar koşuyor, yaşlılarımız koşuyor. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Katılımcı kategorisinde ödül alan Karaarslan, hediye çekini silikozsa hastalarına armağan edeceğini söyledi.

Yarışmada, erkekler ve kadınlar kategorisinde birincilere 700, ikincilere 500, üçüncülere 300 TL, 35 yaş üstü erkekler ve kadınlar kategorisindeki birincilere 400, ikincilere 300, üçüncülere ise 200 TL ödül hediye çeki ve madalya verildi. Tüm kategorilerde ilk 20’ye giren katılımcılara da madalya verildi.