Bingöl’de Bebek Ölümleri Devam Ediyor

03.08.2017

0 Yorum

Bingöl’de Bebek Ölümleri Devam Ediyor

Bingöl’de sadece Haziran ayında çevre illere sevk edilen bebeklerden 2’si hayatını kaybetti. Bingöl’de ise yine Haziran ayında 2 bebek Bingöl’de ki hastanede hayatını kaybetti.

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından Bingöl Valiliğine sunularak açıklanan faaliyet raporunda dikkat çeken bir ayrıntı göze çarptı. İl dışına sevk edilen 22 hafta ve üzeri yaşta olan bebeklerden 2’sinin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, toplam sevk edilen bebek sayısı ise belirtilmedi.

AİDS ŞÜPHESİ

Öte yandan Haziran ayı raporunda Bingöl’de 1 HİV/AİDS şüphesi olduğu ve test için numune alındığı belirtildi. İkinci basamak kuruluşlardan numunesi alınarak Halk Sağlığı Müdürlüğü aracılığıyla THSK Mikrobiyoloji Laboratuvarına incelenmek üzere gönderildi. Gelen sonuçların negatif çıktığı öğrenildi.

BİNGÖL BEBEK ÖLÜM HIZINDA İLK SIRADA

Bingöl, bebek ölüm hızı Türkiye’de en yüksek olan kent olmuştu. Bebek ölüm hızı bir yılda yüzde 42,5 oranında artarak binde 18,2’ye yükselmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de bin canlı doğum başına düşen bebek ölüm sayısını ifade eden bebek ölüm hızı, 2015 yılında binde 10,2 iken 2016 yılında binde 10 olmuştu.

Bingöl’de ise bebek ölüm hızı bir önceki yıla göre yüzde 42,5 gibi büyük bir oranda artarak binde 18,2’ye yükselmişti. Diğer bir ifade ile bin canlı doğum başına Türkiye’de 10, Bingöl’de ise 18 bebek ölümü düşmüştü.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.