Bingöl’de Gençlik ve Şehir Paneli

Bingöl üniversitesinde öğrencilere yönelik “Gençlik ve Şehir” paneli düzenlendi. Vali Mantı ve Belediye Başkanı Barakazi panelist olarak katılırken, Rektör Çapak ise hem panelist hem de panelin moderatörlüğünü yürüttü.

Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezi’nde öğrencilere yönelik “Gençlik ve Şehir” paneli düzenlendi. Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak panelist olarak katıldı. Panele Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Bingöl İl Emniyet Müdürü Metin Akay, Bingöl Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Ciftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Vali: Burada Yaşamanın Bedeli Çok Ağır

Coğrafyamızın zor bir bölgede olduğunu belirten Vali Mantı, “Üzerinde yaşadığımız toprak ve değerlerin kıymetini iyi bilmemiz gerekiyor. Coğrafya itibari ile zor bir bölgede yaşadığımızı, bu gölgenin son derece pahalı topraklar olduğunu, burada yaşamanın bedelinin de çok pahalı ve ağır olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ağır ve pahalı topraklarda, kendimizi idame ettirebilme, geleceğimize güvenle bakabilmek için en önemli şart, gençlerimizi bilinçlendirmek, tarih şuurunu verebilmek, gelecekteki tehlikeleri veya tehditleri görebilmekten geçiyor. İstikbal dengesini çok iyi kurabilmemiz lazım. Mazisini bilmeyen topluluklar istikbale güvenle bakamazlar” dedi.

Barakazi: Gençler Şehri İleri Taşımalı

Şehirlerin temelini ayakta tutanın gençler olduğunu belirten Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi “Gençlerimizin bir misyon sahibi olması gerekiyor. Gençliğin misyon yüklenmesi ve şehri ileriye taşıması önemli bir görevdir. Gençlerimiz bunu üstlenirse başarı da kendiliğinde gelir. Bugün dünyada da, ülkemizde de hatta şehrimiz ölçeğinde de düşündüğümüzde her türlü güç şehirde ortaya çıkar. Orada bir araya gelir ve yine dönüşecekse oradan o dönüşüm başlar. İstanbul en büyük şehrimiz ve baktığımızda ekonomimiz, borsamız orada döner. Siyasi bir gücümüz de İstanbul ve Ankara’dadır. Özellikle devletler için önemi olan gücün temel noktası şehirlerdir” ifadelerini kullandı.

Çapak: Gençler Şehrin Gücü ve Kaynağı

Gençlerin şehrin gücü ve kaynağı olduğunu söyleyen Çapak, “Toplumlar eğer kendilerine güveniyorlarsa bu gençliğe olan güvenlerinden ötürüdür. Elbette erdemli, bilgili, yaşlı ve tecrübeli insanların gençlere öncülüğü, gençleri yönlendirmesi önemlidir. Gençlerin tecrübeye ve belirli alanlarda yetiştirilmeye ihtiyaçları var. Onlara öncül kuvvet diyeceğimiz tecrübeli kesimler de var. Onlardan faydalanarak güzel bir gelecek inşa edebiliriz. Çünkü gençlik, geleceğin mirası ve sermayesidir. Eğer gençliği iyi kurgular, iyi yetiştirir ve onları iyi, kaliteli kişilik sahibi olmalarını sağlarsak toplumumuz çok daha güçlü olur ve gençler geleceğe ışık tutar. Bu noktada gençliğimizin üzerinde daha fazla durmalı ve daha iyi yetiştirilmesi için çaba sarf etmeliyiz” diye ifade etti.

Panel, konuşmaların ardından soru ve cevap şeklinde sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.