Bingöl’de İnşaat Sektörü Durdu

Türkiye’de ki döviz artışı Bingöl’de inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. BİNTSO Meclis Başkanı Sinan Baylas, “Döviz kurundaki artış ve banka kredi faiz artışının inşaat sektörünü olumsuz etkilediği demir, çimento, mekanik ve elektronik malzemede maliyetler dikkate alınarak fiyat farkı kararnamesi çıkmasını talep etmekteyiz” dedi.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sinan Baylas, artan döviz kuru nedeniyle inşaat sektörünün olumsuz etkilendiğini, bununla ilgili kararname çıkarılması gerektiğini söyledi.

Baylas, açıklamasında “döviz kurundaki artış ve banka kredi faiz artışının inşaat sektörünü olumsuz etkilediği demir, çimento, mekanik ve elektronik malzemede maliyetler dikkate alınarak fiyat farkı kararnamesi çıkmasını talep etmekteyiz. Döviz kurlarında yaşanan yükselişin ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünü olumsuz etkilediğini ve bu sebeple hükümetimizden fiyat farkı kararnamesi için destek beklemekteyiz” dedi.

“Firmalar Mağdur Oldu”

Türk Lirasının 3 ayda yüzde 35 değer kaybettiğini belirten Baylas, “kamu yükümlülüğü altına giren firmalarımızın kar oranı maksimum yüzde 25 tir. Yükümlülük altına giren firmalarımızın tenzilat oranı göz önüne alındığında yüzde 3 ile yüzde 5 kar oranıyla teklif veren firmalarımızda vardır. TL’nin son üç ayda yüzde 35 değer kaybettiği görülmektedir. İnşaat maliyetleri son bir yıl içerisinde ana kalemlerde demir, çelik, çimento gibi malzemeler de yüzde 100 artış görülmektedir” diye konuştu.

“Fark Kararnamesi Talebi”

Baylas “İnşaat sektöründe ülkemizde yaklaşık 2,3 milyon kişi istihdam edilmektedir sektörün bu türbülanstan çıkması için en az yüzde 30 fiyat farkı kararnamesi çıkarılmalı aksi taktirde inşaat sektöründeki durgunluğun ekonominin genelinde de içinden çıkılmaz bir hal alacağı aşikardır. Meclis toplantımızda yaşanan bu olumsuzluklar için komisyon kurulmuş olup gerekli raporlar hazırlanarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ne iletilecektir. Üyelerimize ve kamuoyuna duyurulur.” ifadelerini kullandı.