Bingöl’de Kayak Sezonu Açıldı

Bingöl’de kar yağışının gecikmesi nedeniyle sezonu açamayan kayak merkezi, etkili olan kar yağışıyla birlikte start verdi. Kayakçılar Haserek Kayak Merkezine akın etti.

Bingöl’de bu yıl kar yağışının geç gelmesi kayak sezonunun açılmasını geciktirdi. Geçtiğimiz hafta etkili olmaya başlayan kar yağışı ile bölgenin parlayan yıldızı haline gelen Haserek Kayak Merkezi sezonu açtı.

Bingöl’ün merkeze bağlı Dikme Köyü sınırlarında Haserek Dağında kurulu olan ve bin 600 metre pist uzunluğu bulunan Hesarek Kayak Merkezi’nde kayak sezonu geçte olsa karın yağmasıyla açıldı.  70 yatak kapasiteli oteli, teleski, telesiyej ve baby lift bölümlerinden oluşan Hesarek Kayak Merkezi’nde çok sayıda kayak tutkunu kayak yaparken, yüzlerce aile de çocuklarıyla birlikte karın tadını çıkarmaya başladı.

Sezonun açılmasıyla birlikte ailesiyle Hesarek Kayak Merkezi’ne gelen Bingöl Valisi Ali Mantı, kentin yanı sıra çevre illerden de çok sayıda kişinin kayak merkezine rağbet gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz kış sezonunda 100 bine yakın insanın Hesarek Kayak Merkezi’ni ziyaret ettiğini vurgulayan Vali Mantı, “İnsanlarımız kayak yapmayı, aileleriyle hafta sonu ve hafta içi buraya gelip vakit geçirmeyi seviyor. Geçtiğimiz yıl kayak tesisimizi 100 bine yakın vatandaşımız ziyaret etti. Bu yıl kayak sezonu geç açılmasına rağmen bu rakamı geçeceğimize inanıyoruz. Normalde 4-5 ay kayak sezonu devam ediyor. Bu sezon içinde umduğumuzu buluyoruz. 5 adet pistimiz var inşallah önümüzdeki yıllarda burada daha iyi yatırımlar yapılacak. Daha çok eğlenceli yerler yapılacak. Bu kapasitenin iki katına çıkacağına inanıyorum. Bir yerde talep varsa o iş güzel olur” dedi.

Hafta sonunu kayak merkezinde ailesiyle geçiren Mesut Ağırbaş ise, “Memleketimize geç yağan kardan dolayı kayak tesisimiz sonunda açıldı. Bizler de hafta sonunu arkadaşlarımızla güzel bir şekilde değerlendirmek için geldik. Memleketimiz için çok güzel bir hizmet. Bu tesisi bizim hizmetimize açan herkese teşekkür ediyorum. Kış ayı burada daha güzel geçiyor” diye konuştu.

Elazığ’dan kayak yapmak için gelen Salih Gürbüz de, “Yaklaşık 3 yıldır kayak yapmak için buraya geliyoruz. Bu yıl kar yağışı geç oldu ama sezon açıldı ve bizde ilk gün hemen buraya kaymaya geldik. Ülkenin her yerindeki kayak severlerin burayı görmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hesarek’in bölgede öne çıktığını belirten Abdullah Kayançiçek ise, “Çok güzel bir tesise sahibiz. İnsanlar hafta sonunu burada çok iyi değerlendiriyor. Doğu Anadolu’da böyle bir tesisin olması fark yaratıyor. Kış aylarında insanların gidebileceği çok fazla seçenek olmadığı için böyle bir tesisin bizim için avantaj” şeklinde konuştu.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.