Bingöl’deki Bu Köy Tehlike Altında

Bingöl’de demiryolu çalışmaları nedeniyle bir köyde heyelan tehlikesi yaşanıyor. Şimdiye kadar hasar gören bir kaç ev boşaltılırken, diğer köy sakinleri tehlike altında yaşamaya devam ediyor.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Oymapınar köyünde heyelan meydana geldi. Köy sakinlerinin iddiasına göre, heyelanların yapımı devam eden demiryolu çalışmalarından kaynaklanıyor. Evlerinde hasar oluşan köy sakinleri, risk altında olan bir kaç evin tahliye edildiğini söyledi.

Demiryolu çalışmalarından heyelanın meydana geldiğini söyleyen köy sakinlerinden Abdullah Hant “Köyde son bir haftadır toprak kayması oluyor ve durmadan kayma meydana geliyor. Demiryolu çalışmalarından sonra oluştu bu durum. Yetkililerden durumu çözmelerini talep ediyoruz” diye konuştu.

Ailesini görmek için geçtiğimiz günlerde köye gittiğini belirten Yunus Hant ise, “28 Ocak 2018 tarihinde heyelan meydana geldi. Heyelan sonucu köyün içinde bir tane ahır ve birkaç ev çökmüş ve boşaltıldı. Birden fazla evde de çatlaklar meydana geldi ve heyelan çöküntüsü devam ediyor. Şuan köyde yaşayan herkes için tedirginim. Durumun çözülmesi gerekiyor, aksi halde birçok aile ciddi bir mağduriyet yaşayacaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.