Bingöl’den Balkan Şampiyonluğuna

24.10.2017

0 Yorum

Bingöl’den Balkan Şampiyonluğuna

Bingöl – 26. Zagreb Maratonu kapsamındaki Balkan Maraton Şampiyonası’nda 2:18:22’lik derece yaparak altın madalya kazanan Bingöllü Milli Atlet Yavuz Ağralı, 2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası için ara vermeden hazırlıklara başladı.

7 çocuklu ailenin ferdi olan Milli Atlet Yavuz Ağralı, genç yaşına birçok başarı sığdırdı. 2003 yılında beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle Cumhuriyet Koşusu’na katılan Ağralı, il birincisi olarak ilk kez şampiyonluğu tattı. Bingöl’de yapılan birçok yarışmada birinciliği tadan Ağralı, Tunceli’de yapılan Atletizm Geliştirme Şampiyonası’nda Doğu Anadolu birincisi oldu. 2007-2008 yıllarında Türkiye’de yapılan birçok yarışmada dereceye giren Ağralı, 2010 yılında yapılan Dünya Liseler yarışmasında ise dünya 6’ıncısı oldu. 2010 yılında Ömer Halis Demir Üniversitesi Beden Eğitim Bölümünü kazanarak üniversite hayatına başlayan Ağralı, 2013’te Dünya Dağ Şampiyonası ikincisi, 2014’te Balkan yarı maratonu ikincisi, Balkan Krosta Türkiye ikincisi, 2015-2016’da İstanbul Maratonunda üçüncü oldu. Aynı üniversitede Antrenörlük Bölümünü de okuyan Ağralı, Hollanda’daki Uluslararası Rotterdam Maratonu’nda 2.17.14 derecesiyle olimpiyat kotası almayı başardı. Hırvatistan’da 26. Zagreb Maratonu kapsamındaki Balkan Maraton Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak, kariyerinin en iyi ikinci zamanını elde eden Ağralı, şimdi 2018 Avrupa Atletizm Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Bingöllü Yavuz Ağralı’nın Hayatı

Ortaokul ve lise eğitimi döneminde ayakkabı boyacılığı, simit satıcılığı, çobanlık, sanayi ve birçok sektörde çalışarak, aile bütçesine katkıda bulunan 25 yaşındaki Milli Atlet Yavuz Ağralı, başarı hikayesini ve hedeflerini anlattı.

Başarı sırrını azim ve kararlılığa bağlayan, birçok zorluğa rağmen spordan kopmayan milli atlet Ağralı, “Yedi nüfuslu ailenin ikinci çocuğuyum ben. Spora başladığım yıllarda maddi durumumuz kötüydü. O dönemlerde boyacılık yapıyordum, simit satıyordum. Kahvede çalıştım, sanayide çalıştım, babamın yanında çobanlık yaptım. Okuldan sonra boyacılık yapmaya gidiyordum, fırsat buldukça antrenmanlara gelip spor yapıyordum. Lise yıllarından birçok sıkıntı çektim. Üniversiteyi kazandıktan sonra millilik bursundan sonra biraz daha rahatladım ve spor derslerine yöneldim” dedi.

 

Yeni hedefi 2018 Avrupa Şampiyonası

2018 Avrupa Şampiyonasına hazırlandığını ifade eden Ağralı, “Azimli bir şekilde çalışmalarımı sürdürüyorum. Avrupa Şampiyonasında ilk 8’e girmeyi hedefliyorum. Hazırlık kapsamında haftada 220-230 kilometre koşuyorum” diyerek bilgi verdi.

Genç yaşına birçok başarı sığdırdığını kaydeden Ağralı, “Lise döneminden üniversite hayatıma kadar birçok başarıya imza attım. Rotterdam’da yapılan maratonda olimpiyat barajını 2 saat 17 dakika 15 saniye geçtim. Rio Olimpiyatlarına seyirci olarak gittim. 2020’de seyirci olarak değil de orada yarışmak için gideceğim. Ömer Halis Demir Üniversitesi Beden Eğitim Bölümünü ve Antrenörlük Bölümü okudum. İleri yıllarda antrenör olmak , Olimpiyat sporcularını yetiştirmek istiyorum. Şampiyon olacak kişileri keşfedip onları yetiştirmek istiyorum” diye konuştu.

Bingöl Belediyesi Yaşamspor Kulübünün sporcusu olduğunu ve Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin çok desteğini de gördüğünü aktardı. İHA


Bir önceki yazımız olan

Bingöl'de kaldırım işgal eden araçlara ceza

başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın