Bingöllü Aile Almanya’da Yargılanıyor

Bingöllü D.G. ailesinin kendisini Almanya’dan Bingöl’e kaçırarak evlendirdiği suçlamasıyla ailesini şikayet etti. Almanya’da açılan dava da Bingöllü aile kızlarını kaçırmakla yargılanıyor. Aile ise kızlarının “uyuşturucu bağımlısı olduğunu” ve psikolojik sorunları olduğunu belirtiyor.

Almanya’nın Stutgart eyaletinde ilginç bir dava yürütülüyor. Bingöllü olan D.G., anne-baba ve amcasının kendisini Türkiye’ye kaçırarak zorla evlendirdiğini belirterek ailesi hakkında Almanya’da suç duyurusunda bulundu.

Almanya’nın Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde devam eden davada, kızlarını Türkiye’ye kaçırarak zorla evlendirmekle suçlanan Bingöllü aile mahkemenin anlaşma teklifini reddettiği anlaşıldı. Mahkeme suçlarını kabul etmeleri halinde tecil cezası teklifinde bulundu. Aile ise teklifi reddetti. Aile Bingöl’de akraba, komşu ve tanıkların Stuttgart mahkemesinde tanık olarak ifadelerinin alınması talep etti.

Aile: Uyuşturucu Bağımlısı

Kızlarının şikayeti üzerine yargılanan aile ise kızlarının psikolojik sorunları olduğunu, uyuşturucu madde bağımlısı olduğunu ileri sürüyor. Aile ayrıca kızlarının uyuşturucudan kurtulmak amacıyla kendi rızasıyla Bingöl’e geldiğini ve evlendiğini savunuyor.

D.G. Mahkemede Ailesini Suçladı

Aile hakkında şikayetçi olan D.G., mahkeme beyanında Türkiye’ye zorla kaçırıldığını, ev hapsinde tutulduğunu ve zorla evlendirildiğini söyledi.

Hazırlanan iddianamede D.G.’nin 2011 yılı Mayıs ayında kahvesine ilaç atılıp bayıltılarak Türkiye’ye kaçırıldığı, Bingöl’de iken büyükannesinin evinde ev hapsinde tutulduğu,pasaporta el konulduğu, Bingöl’de birisiyle zorla evlendirildiği, 1.5 yıl evli kaldıktan sonra İzmir’de Alman Başkonsolosluğu’ndan yardım istediği, 2013 yılı Ocak ayında İzmir’den Almanya’ya gelerek ailesini şikayet ettiği yer aldı.

Polis, Gizlice Takibe Aldı

D.G., 2011 yılında Türkiye’ye gelmesinin ardından, Almanya’da ki işarkadaşlarının kaçırıldığı şüphesiyle polise haber verdi. Almanya polisi, İnterpol aracılığıyla Türkiye polisinden olayı araştırmasını talep etti. Bingöl polisi, D. ile üç kez bir odada görüşerek, zorla ev hapsinde tutulup tutulmadığını sordu. Ayrıca yalnız dışarı çıkabiliyor mu diye gizlice izledi. Bingöl polisi de, ev hapsinde tutulmadığını interpole bildirdi ve dosya kapandı.

Ancak D.G., Almanya’ya döner dönmez ailesi hakkında suç duyurusunda bulununca 7 yıl önceki kapanan dosya yeniden açıldı.

Amca, D.G. Yalan Söylüyor

D.G. amcasının kahvesine ilaç katarak Türkiye’ye kaçırdığı iddiasının doğru olmadığını, D.G.’nin isteği ile otomobille Türkiye’ye götürdüğünü, bir çok sınır kapısı kontrolünden geçtiklerini, kaçırılma olayı olsaydı, sınırdaki polislere söyleyebileceğini belirtiyor.

Amcası ayrıca D.G.’nin Bingöl’de özel bir hastanede çalıştığını, ev hapsinde olan birinin nasıl rahatça dışarda çalışabileceğini söylüyor.

Ailesi: Kendi İstedi

D.G.’nin anne ve babası da, kızlarının psikoloji sorunlarının olduğunu, intihara teşebbüs ettiğini, uyuşturucu kullandığını, Türkiye’de tedavi görmek amacıyla kendi rızasıyla geldiğini ve evlendiğini, evliliği yürütemeyince, altınları alarak kaçtığını savunuyor.

Teklifi Reddettiler

Mahkeme aileye suçlamaları kabul etmeleri halinde tecil ceza teklifinde bulundu. Ancak aile suçlamaları ve teklifi reddetti. Olayın ortaya çıkması için Bingöl’den tanıkların çağrılmasını isteyen aile kendilerinin aklanmasını talep etti.

D.G. mahkemede ayrıca ailesinden 25 bin Euro tazminat talep ediyor. Mahkeme Şubat ayında devam edecek. Olay Türk ve Alman gazetelerine de yansıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.