Bingöllü Çomak Yine AİHM Yolunda

Bingöllü İlhan Çomak’a İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen müebbet hapis cezasını Yargıtay 16. Ceza Dairesinin onaması üzerine aile hukuk mücadelesini AİHM’e taşıyacağını açıkladı.

Türkiye’de 22 yıl tutuklu kalan tek kişi olma özelliğini taşıyan Bingöllü İlhan Çomak’a İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen müebbet hapis cezasını geçtiğimiz ay Yargıtay 16. Ceza Dairesi onamıştı.

Karara tepki gösteren Çomak’ın ailesi ise hukuk mücadelesini sürdüreceğini belirtti. Çomak’ın Almanya’da yaşanan ağabeyi Nazım Çomak Tuğba Özer’e verdiği röportajda “İlhan, demir parmalıkların arkasındaysa biz de burada o parmaklıkların arkasındayız. İlhan’ın yaşadığı işkenceyi belki biz yaşamadık ama 24 yıllık bir tutsaklığımız var aynı şekilde” ifadelerini kullandı.

Nazım Çomak “Sinan Çetin’in oğlu vardı polisi öldüren. Hürriyet gazetesinde bir yazı çıktı; ‘bir baba oğluna sarılamıyor bu nasıl hukuktur’ diye. Kamuoyuna yansıyan haliyle, Rüzgar Çetin mağdurun ailesine yüklü bir para vererek serbest bırakıldı. Benim babamın payına da İlhan’ın fotoğraflarıyla özgürlüğü için mücadele etmek düştü. O oğluna sarıldı babam ise İlhan’ın fotoğraflarına. Parayı verinin nasıl çıkartıldığını biliyoruz. AİHM’e de tekrar götüreceğiz, sürece devam edeceğiz.”

KİM BU BİNGÖLLÜ İLHAN ÇOMAK?

BİNGÖLLÜ ÇOMAK’TAN MEKTUP VAR

ÇOMAK’IN ÜÇ ŞİİR KİTABI ÇIKTI

Çomak Cezaevinden Soruları Yanıtladı