Bingöl’ün Öğrencileri MUTSUZ

06.12.2017

0 Yorum

Bingöl’ün Öğrencileri MUTSUZ

Bingöl, 42 puanla (FF) ‘Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda 77’inci sırada yer aldı.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın 164 üniversitede, 13 bin 694 üniversite öğrencisi arasında yaptığı Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nda (TÜMA) Bingöl, 42 puanla (FF) 77’inci sırada yer aldı.

Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yüce tarafından 81 ildeki üniversitelerde yapılan Öğrenci Dostu Üniversite Şehri: 2017 Araştırması’na göre Bingöl, öğrencilerin mutsuz olduğu kentler arasında yer aldı. sonuçlara göre hem Bingöl Üniversitesi, hem de Bingöl halkının karnesi zayıflarla doldu.

Araştırma kapsamında şehirden memnuniyet; ulaşım imkânları, güvenlik, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ile sağlık sorunlarının çözümü konuları ölçüldü. Çalışma sonuçlarına göre Bingöl, 42 puan alarak Muş, Kilis, Şırnak ve Hakkari illeriyle birlikte son sıralarda yer aldı.

 

Öğrenciler Memnun Değil

Raporda yapılan açıklamada “Üniversite öğrenciliği herkesin hayatının önemli bir dönemidir. Sadece iyi bir üniversitede okumak kişinin bu yılları ne derecede verimli geçtiğini tek başına belirlemekte yeterli olamamaktadır. Üniversite yıllarında yetişkinliğe ve profesyonel hayata atılırken nasıl bir çevre ve şehirde bulunulduğunun da değeri çok yüksektir. Türkiye’de üniversite şehirlerinin öğrencilerin beklentilerine ne düzeyde cevap verebildiği üzerine araştırmalara rastlanmamaktadır. Üniversite öğrencileri okuduğu şehirden ve halkından ne kadar memnundur? Bu çalışma üniversite şehirlerini öğrencilerin memnuniyet derecesine göre sıralamaktadır. Şehirden memnuniyet; ulaşım imkânları, şehirde kendini güvende hissetme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda üniversite öğrencilerin okudukları şehre ilişkin memnuniyetlerini ölçmektedir” denildi.

Eskişehir İlk Sırada

Açıklamada “Çalışma, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasının [TÜMA-2017] bir parçası olup, araştırmada verileri 2017 yılında 81 ildeki 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere 164 üniversitede öğrenim gören 13,694 öğrenciden toplanmıştır. Araştırmada veriler 10 maddeden oluşan Şehir Memnuniyet Ölçeği (α=.93) ile toplanmıştır. Şehir anketi soruları 10 ile 100 arasında puanlanmıştır. Şehriler 6 düzeyde seviyelendirilmiştir.

Sevileler (i) A+, (ii) A, (iii) B (iv) C, (v) D ve (vi) FF olarak adlandırılmıştır. Türkiye’de 33 şehirde öğrenciler yaşadıkları şehirden memnuniyet hissederken 36 şehir öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatmaktadır. Memnuniyetin düşük olduğu 36 şehir öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olma konusunda, öğrencilerden oldukça tepki görmektedir. Bununla birlikte memnuniyet ve memnuniyetsizlik arasında kalan

Türkiye’nin 12 şehri öğrenci şehri olabilme potansiyeli olmasına rağmen öğrenci memnuniyetini tam olarak sağlayamamaktadır. Türkiye’nin üniversite öğrenci başkenti Eskişehir’dir.” denildi.

 


 

 

Bingöl 77’inci Sırada

Raporda “Verilerin toplandığı 81 ilden 36’sında üniversite öğrencilerin şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur. Bu şehirler üniversite öğrencilerinin önemli bir döneminde olumsuz iz bırakmaktadırlar.
Bu memnuniyetsizliklerin ayrıntılarının araştırılması ise bu araştırmanın kapsamı içinde değildir. Ancak şehir ileri gelenlerine tavsiyemiz konuyu ciddiye almalarıdır.

En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Uşak,

Gümüşhane, Karabük, Osmaniye, Afyonkarahisar, Kars, Siirt, Ardahan, Karaman, Çankırı, Aksaray, Batman, Iğdır, Bayburt, Yozgat, Ağrı, Bingöl, Muş, Kilis, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri’dir. Bu Şehirler gereken duyarlığa sahip değildir.

Üniversite öğrencilerin en memnun olduğu şehirler memnuniyet sırasına göre Eskişehir, Antalya, İzmir, Çanakkale, Isparta, Bursa, Aydın, Ankara, Muğla, Tekirdağ, Edirne, Samsun, Trabzon, İstanbul-Asya, Balıkesir, Giresun, Zonguldak, Denizli, İstanbul-Avrupa, Ordu, Manisa, Kocaeli ve Düzce’dir.
Bütün şehirlerin puanlarından elde edilen ortalamaya göre şehirlerin üniversite öğrencilerini memnun etme ortalaması 69 olup seviyesi D’dir. Üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur.” ifadelerine yer verildi.

 

 


Bir önceki yazımız olan

Bingöl'deki Tarih Gün Yüzüne Çıkmalı

başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın