Ciğerlerimiz Yandı, Yine Ses Yok

Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında 4 günden fazla süren yangın onlarca hektar ormanlık alanı yok etti. Ancak ne siyasetçilerden nede sivil toplum örgütlerinden ses çıkmadı.

Bingöl’ün Genç ilçesinde “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilen Sivan, Doğanlı ve Suveren köyleri kırsalında çıkan yangın dördüncü gün söndürüldü. Yangına çok geç müdahale edildiğini belirten yerel kaynaklar, birçok ormanlık alanının yok olduğunu belirtti.  Resmi kaynaklar ise yangınla ilgili açıklama yapmadı. Ne kadar ormanlık alanın zarar gördüğü ve yangının çıkış nedeni ise kamuoyuna açıklanmıyor.

 

Siyasiler ve STK’ler Sessiz

Bingöl’ün ciğerleri yanmasına rağmen siyasetçi ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden ses çıkmadı. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Bingöl’de düğün, taziye ve etkinlik kaçırmayan siyasetçiler, orman yangınlarında ise susmayı tercih etti.

Sivil toplum örgütleri temsilcilerinden de ses çıkmadı. Dersim bölgesinde çıkan yangında ise vatandaşlar, sivil toplum örgütleri, sanatçılar ve siyasetçiler el birliğiyle yangına müdahale etti.