DBP: Bingöl’de Dönüşüm, Faciaya Dönüştü

HDP İl Genel Meclisi Üyesi Grup Başkanı Aydın Kaya, Bingöl’de dönüşüm faciaya dönüştüğünü, altyapının yeni yapılmasına rağmen yenilenmeye muhtaç olduğunu, Bingöl’ün yaşanılmaz bir il haline getirildiğini söyledi. Kaya, şimdiki İl Özel İdaresi alanının alınan kararla yeşil alana dönüştürüldüğünü ancak bu alan ile ilgili yetkinin Başkan Barakazi’ye aktarıldığını basından duyduğunu söyleyerek, alanın alınan karar doğrultusunda vatandaşların ücretsiz şekilde yararlanacağı yeşil alan olarak kalmasını istedi.

HDP İl Genel Meclisi Üyesi Grup Başkanı Aydın Kaya Bingöl’ün sorunları ve İl Özel İdaresi alanı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bingöl’ün dönüşüm fırsatını değerlendiremediğini belirten Kaya, “Bingöl 1 Mayıs 2003 depreminden sonra( Allah tekrar yaşatmasın) 2004 yılından beri, belediye başkanlığı da mevcut iktidar partisinde olduğu için iktidar avantajlarından da yararlanma fırsatı yakalayan Bingöl, zaten fiziki yapısı itibari yenilenmeye ve yeni bir şehir planlamasına ihtiyaç varken müthiş bir dönüşüm fırsatı yakaladı. Şuana kadar bu dönüşüm % 80 gerçekleşmiş bulunmaktadır. Maalesef değişim dönüşüm bir faciaya dönüştü bir il nasıl yaşanılmaz kılınırın örneğidir Bingöl” dedi.

“ALTYAPI YAPILDI AMA YENİLENMEYE MUHTAÇ DURUMDA”

Bingöl’deki bir çok sorunu aktaran Kaya, “başta, başka hiçbir geliri olmayan bütün hizmetlerini iller bankasından aldığı payla gerçekleştiren Bingöl belediyesi, iller bankasındaki gelirine uzun yıllara yayınlan ipotek koydurarak sözde bütün Bingöllün alt ve üst yapısını yenileyecekti. Yapılan alt yapı aradan 3,5 yıl geçmeden şuan yenilenmeye muhtaç olmakla birlikte üst yapı içler acısı bizim hiç bir şey dememize gerek yok halk görüyor. Yine TOKİ projesi tam bir ucube. Bingöl de alternatif merkez olmaya aday Uydukent Mahallesinin hali ortada; mahalle girişinde 2 araç yan yana geçemez durumda. Ovanın imara açılması ayrı bir facia…. Saydıklarımız en can alıcı hatalar bu örnekler daha çoğalabilir diğer saymadıklarımız dönüşümü biten bütün mahalleler için şunu söyleyebiliriz imar boyutuyla tek tip bir anlayış hâkim. Tüm mahallelerde 5 kat müsaadesi verildiği halde, bodrumlar yüzeyde yapılıp dükkân asma katlı getirilmiş ve birde kaçak teras hepsi 8 kata dönüşmüş durumda. Dönüşen her yerde caddeler genişletilmeden hiçbir yerde bir ağaç ekilecek alan bırakılmamış” şeklinde konuştu.

“BİNGÖLÜ YAŞANILMAZ BİR İL KILDILAR”

Yapılan yanlış uygulamalarda Bingöl’ü yaşanılmaz bir il haline getirdiklerini ifade eden kaya, “70’li yıllarda inşa edilen Bingöl’de kademeli bir şekilde tek katlı, 2 katlı ve 3 katlı olmak üzere planlı bir şekilde inşa edildi. Yine 90 yılların ortasında inşa edilen Uydukent mahallesi bu anlayışla inşa edilmişti. Yıl 2018 inşa edilen Bingöl tek tip bir modelle daraltılarak dönüştürülmüş yeterince yeşil alan park alanı bırakılmamış ve En önemlisi Bingöl’de müstakil yaşam alanı bırakılmadı ticari bir zihniyetle Bingölü yaşanılmaz bir il kıldılar” dedi.

Kaya’nın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“BU ŞEHRİ KATLETMEYİN DESEK DE ANLATAMADIK”

“Şimdi tüm bunları neden söyleme gereği hissediyoruz; birincisi muhalefet partisi olarak halkımıza karşı sorumluluğumuzdan dolayı… Biz muhalefet partisi olarak bu dönüşümün her aşamasında, alternatif projeler sunmakla birlikte ‘yapmayın, etmeyin, bu şehri katletmeyin’ diye söylesek de anlatamadık. Çünkü buraya kadar söylediklerimiz artık telafisi olmayan faaliyetlerle ilgili dönüşüm sürecinde yapılan hatalardı. Bundan sonra dönüşecek olan yerlerde ‘bunu ne kadar telafi edebilirsek’ derdindeyiz. 3-4 yıldır Bingöl çarşı merkezine ilişkin merkezdeki değişim sürecine girildiği herkes tarafından gözlemleniyor. Bu paralelde kamusal alanlarla ilgili bazı gelişmeler değişimlerde yaşanmaktadır. Bunların ilki hükümet konağının yıkılması ve bir kent meydanının oluşması beklentisi olmasına rağmen, başlarda yeni yapılacak valilik Binasının, yıkılacak olan hükümet konağının yerine yapılması fikri idi. O dönemde İl genel Meclisinde HDP grubu olarak Valimiz sayın Yavuz Selim Köşger ile yaptığımız görüşme neticesinde sunduğumuz alternatif öneri de değerlendirilerek valilik Binası şuan ki 1 nolu sağlık ocağının yerine kaydırıldı.Bir diğer değişim ve dönüşüm özellikle il genel meclisini bağlayan bir alan olan İl Genel Meclisi binasının olduğu yer.2017 yılında Düzağaç ta özel idare alanında yapılan yeni İl Genel Meclisi Binasına taşınacağından, mevcut eski bina satılması için il Genel Meclisinden daimi encümene yetki verildi.”

“ÖNERİMİZ KABUL OLMADI, İL GENEL MECLİSİ YERİ SATILDI”

“Biz HDP olarak bu alanın satılmaması için il Genel Meclisine sunduğumuz öneri; Bingöl’de yukarda aktardığımız bütün bu olumsuz dönüşümden sonra hiç olmazsa kent merkezine bir nefes aldıralım. Ayrıca herhangi bir geliri olmayan veya dar gelirli bir vatandaş çarşıda ücretsiz oturabileceği hiçbir alan bulunmamaktadır. Bu durum dar gelirli vatandaşları çarşıya çıkamaz duruma getirmiş. Çıkanlar da akşama kadar bir çile girdabına girmiş gibi dolanıp duruyor. Bir nebzede olsa bu soruna çözüm bulmak, kent merkezine bir soluk aldırmak ayrıca il Genel meclisi etrafındaki ikamet eden sakinlere bir yeşil alan oluşturmak için İl Genel Meclis Binası yeri ve arka kısmında bulunan tahta barakalara da bir çözüm bulunup belirtiğimiz sorunlara cevap olabilecek bir proje ile komple yeşil alana çevrilmesi yönünde bir öneri sunduk. Önerimiz kabul görmeyip satılması yönünde bir karar alındı”

“YEŞİL ALAN İÇİN KARAR ALINDI ANCAK…”

“Bunun üstüne HDP grubu adına Bu önerimizi Belediye başkanı Sayın yücel Barakaziye akabinde HDP grup olarak Valimiz Sayın Ali Mantıya yaptığımız ziyaretle aktarmamız neticesinde ilgili mercilerde de tartışılmaya başlanılan bu önerimiz kabul görüp Tahta barakaların bulunduğu alanın imarı yeşil alan olarak değiştirilip, şuanki il Genel Meclisi binası da yeşil alan olmak üzere satılmaktan vaz geçilip belediyeye 25 yıllığına devir edilmesi yönünde bir karar alındı. Bugün basından okuduğumuz kadarıyla bu alanın kulanım yetkisi belediye başkanına verildiğini görüyoruz.”

“ALANIN YEŞİL ALAN OLARAK KALMASINI TALEP EDİYORUZ”

“Biz HDP olarak bu alanın,Ankara güven park modeliyle hiçbir ticari işletmeye devir edilmeden bakımı belediyece üstlenilerek vatandaşın tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanacağı bir yeşil alana çevrilmesini umut ve talep ediyoruz. Bundan sonraki süreçte bu alanın herhangi bir projeye çevrilmesi için Bingöl kamu oyununda sorumluluk alıp takip etmeye davet ediyoruz. Çabamızı Bingöl kamuoyunun bilgisine sunuyor saygılarımızı iletiyoruz.”