Dersim Ormanları Günlerdir Yanıyor

12.08.2017

0 Yorum

Dersim Ormanları Günlerdir Yanıyor

Dersim’in merkez ve 5 ilçesinde havan toplarından dolayı çıktığı belirtilen birçok noktada orman yangını devam ediyor. Munzur Vadisi Milli Parkı Bali Deresi civarında çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yine merkeze bağlı Pilveng köyü ormanlık alanında çıkan yangın da Munzur Vadisi üzerinde duman tabakasının oluşmasına neden oldu.

ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN SÖNDÜRME MALZEMLERİNİ VERMEDİ

Pülümür Vadisi Kutudere mevki Gökçe Köy, Xozmerit Tepesi ve Zel Dağı karşısında çıkan yangını sündürmek için 50’yi aşkın yurttaş bir araya geldi. Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde toplanan yurttaşlar müdürlükten yangını söndürmek için malzemelerini istedi. Uzun süre beklemelerine rağmen taleplerine bir cevap verilmeyen yurttaşlar buradan ayrılarak çarşı merkezine geçerek, kendi imkanları ile tırmık, kürek, eldiven alıp araçlarla Kutudere’ye gitti.

ZIRHLI ARACIN KAPATTIĞI YOLDA BİR SAAT BEKLETİLDİLER

Orman yangının sürdüğü bölgeye yakın olan karakol tarafından araçları durdurulan yurttaşlar Tunceli Valiliği izni olmadığı gerekçesi ile burada askerler tarafından uzun süre güneşin altında bekletildiler. Zırhlı araç tarafından kapatılan yolda bir saatten fazla bekletilen yurttaşlar araçlardan tırmık ve kürekleri alarak yangının olduğu yere yaya olarak gitti.

KORKUNÇ MANZARA ORTAYA ÇIKTI

Yurttaşlar 45 dakikalık yürüyüşten sonra yangının oluşturduğu korkunç manzara ile karşılaştı. Günlerce süren yangından dolayı kapkara bir manzara ile karşılaşan yurttaşlar gözyaşlarını tutamadı. Gelenler burada yanan bazı ağaçların üzerine toprak atarak söndürmeye çalıştı. Sık meşelik ormanların ve ardıç ağaçlarının olduğu ormanlık alanda yangının oluşturduğu dumandan yurttaşlar yangına müdahale etmekte zorlandı.

‘DEVASA ALANA YAYILAN YANGIN KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINAMAZ’

Yangın söndürme çalışmalarında yer alan Haydar Çetinkaya, günlerce süren yangına müdahale edilmediği için daha yüzlerce hektarlık bir alana yayıldığını söyleyerek, 50 kişi ile gelmelerine rağmen mevcut durumun gözler önünde olduğunu ve çabalarının bu devasa yangını kısa bir süre içinde kontrol altına alamaya yetmeyeceğini ifade etti.

Yurttaşların yangını söndürme çalışmaları devam ederken günlerce devam eden yangının kaç hektarlık alanı kül ettiği bilinmiyor. Dihaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.