Karlıova’daki Evini Müzeye Çevirdi

Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı 20 haneli Çiftlik köyünde yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Hayrettin Balkaya, 1975 yılından beri topladığı eski eser ve paraları müzeye dönüştürdüğü evinde sergiliyor.

Kış aylarında İstanbul’da yaz aylarında ise Çiftlik Köyü’ndeki evinde yaşayan Balkaya, köyde bulunan evini tarihi eserlerle donatarak, müze görünümü verdi. Çevre köylerden de çok sayıda kişinin ziyaret ettiği evde, çok sayıda ülkenin parası, tariihi tüfek ve tabancalar ile birçok tarihi eser sergileniyor. Atatürk’ü çok sevdiğini ve onun döneminde yaşamayı çok istediğini belirten Balkaya, “Keşke Atatürk’ü bir kez olsun görseydim. Hayattaki tek pişmanlığı okul okumamaktır” dedi.

Kış aylarında İstanbul’da, yaz aylarında ise memleketi olan Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nde bulunan Çiftlik Köyü’nde yaşayan 9 çocuk babası, 81 yaşındaki Mehmet BayrettinBalkaya, köyde bulunan evini tarihi eşyalarla donatarak, müzeye çevirdi. Oturduğu evinde tarihi eşyalar, çok sayıda ülkeye ait paralar, eski tüfek ve tabancaları sergileyen Balkaya, bir çok tarihi eşyayı özel bölümlerde sergiliyor. Tarihi eşyaları sergilemek için evinde özel camekanlı bölmeler yaptıran Balkaya, tarihi değerdeki bir çok eşyasına yapılan şikayetler üzerine devletin el koyduğunu söyledi. Bütün eşyaları eskicilerden para ile satın alan Mehmet Hayrettin Balkaya, bazı tarihi eşyaları ise atalarından kaldığını söyledi. Köyde bulunan evinde eşiyle beraber zaman geçiren Balkaya, zamanının çoğunu evinde bulunan tarihi eşyaların bakımını yapmakla geçiriyor. Her gün defalarca tarihi eşyalara bakıp bakıp geçmişi gözlerinin önünde canlandırdığını belirten Balkaya, insanların geçmişlerine merak sarması gerektiğini söyledi.

Sigara Parasına Tarihi Eşya Aldı

Çocuk yaşlarda tarihi eşyalara merak saydığını ifade eden Balkaya, “Çocuk iken kendi yaşıtlarımın yanına gidip oyun oynamazdım. Nerede bir ihtiyar bulsam, yanına gider bana tarihten bahsetmelerini isterdim. O zamanlarda bile tarihe önem verir, hep o çağlarda yaşamak isterdim. 1975 yılından beri nerede eski bir eşya bulsam, satın alırdım. Bazen cebimdeki son paramla, bazen çocuklarımın rızkını bile tarihi eşyalara verirdim. O derece tarihe merakım var. Ama Allah eşimden ve çocuklarımdan razı olsun. Hiçbir zaman bu düşkünlüğümden dolayı bana gönül koymadılar. Tam tersine hep beni desteklediler. Sigara içmedim tarihi eşya satın aldım. Yemek yemedim, yemek parasıyla tarihi eşya satın aldım. Tarihe ve tarihte yaşayan insanlara merakım hiç bitmedi. Hayatımdaki tek pişmanlığım, okul okumamam oldu. Keşke okuyup, biraz daha tarih ile ilgili bilgi sahibi olsaydım. Ama okumanın yaşı yoktur diyerek, bu yaşımda Osmanlıcayı, Farsçayı öğrenmeye çalışıyorum Şu an bu konularla ilgili çok eski kitaplarım var. İşin özü okumanın bile tarihçesini seviyorum” dedi. (Çapakçur Gazetesi)

Bingol Ab-i Hayat

Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.