Kinoa Satışları Başladı

17.07.2017

341 Kişi Okumuş

0 Yorum

Fırsat Hakkında

Bingöl’de astronot gıdası olarak kullanılan ve protein deposu olan Kinoa'nın ilk ürünleri satışa hazırlandı. 

Toplam İndirim Oranı : %

İlan Açıklaması

Bingöl’de astronot gıdası olarak kullanılan ve protein deposu olan Kinoa’nın ilk ürünleri satışa hazırlandı.

Bingöl’ün bereketli topraklarında ilk kez yetiştirilen Kinoa, NASA tarafından astronotların besin ihtiyacının giderilmesi için kullanılmış ve 2013 yılında Birleş Milletler tarafından Kinoa yılı ilan edilmiştir.

Sizde acele edin ve siparişlerinizi şimdiden verin.

Siparişleriniz için iletişim numaraları:

Fırat Güven: 0 (534) 226 27 15

Ceylan Kılıç: 0 (542) 544 84 96

Kinoa Nedir?

Her ne kadar görüntüsü tahıllara benzese de Kinoa otsu bir bitkidir ve ıspanakgiller familyasındandır. Besleyici ve etli yaprakları olan Kinoa’nın açan çiçekleri zengin besin kaynağı olan tohumlara dönüşür. Kinoa’nın yenilen kısmı bu küçük tohumlardır.

Kinoa mükemmel kalitede bir antik gıda ve esansiyel amino asitler hepsi ile tek sebzedir. Çeşitliliğine bağlı olarak aşırı 9 farklı stilleri vardır.

Kinoa görünümü ve tadı tahıla benzeyen ıspanakgiller familyasına ait bir çeşit otsu bitkidir. Etli ve besleyici yaprakları vardır, salkım salkım çiçekler açar ve bu çiçekler zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler. Yenilen kısmı da bu kurutulmuş boncuk görünümlü minik tohumlardır.

Kinoa’nın tadı ve kokusu pek baskın değildir, kendine özgü bir aroması vardır. Son derece hafif ve lezzetli olan Kinoa’yı bulgurun ve pirincin kullanıldığı bütün yemeklerde kullanabilirsiniz. Garnitür olarak yemeklere ekleyebilirsiniz. Haşladıktan sonra salatalara koyabilirsiniz. Sebze, et ve tavuk gibi yemeklere de yakışıyor. Ayrıca Kinoa tohumlarını çimlendirip bu filizleri salata ve soğuk yemeklerde kullanabilirsiniz.

KİNOA FAYDALARI

2013 yılı Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü tarafından “Uluslararası Kinoa Yılı” ilan edildi. Güney Amerika başta olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen ancak ülkemizde henüz çok kişi tarafından bilinmeyen Kinoa vücut için gerekli tüm amino asitleri içermektedir.
Tam Protein: Kinoa tohumları tam protein kategorisindedir. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerir. Tam protein içeren bitkiler oldukça nadirdir ve bu özelliği ile vejetaryenler arasında oldukça popülerdir. Kinoa, kolesterolü yüksek ve yağ içeren hayvansal protein kaynaklarına göre daha sağlıklı bir protein kaynağı olarak görülebilir.
Glüten: Kinoa glüten içermez. Bu nedenle Çölyak hastaları ve glütensiz diyet uygulayanlar için önerilir. Kinoa ile glütensiz ekmekler, çörekler hazırlayabilirsiniz. Kinoa gevrekleri yulaf gevreğine alternatif olarak tüketilebilir.
Kilo Kontrolü: Kinoa kalorisi çok düşük bir tahıl değildir ancak yine de son yıllarda düzenlenen diyet listelerinin pek çoğunda adının geçtiğini görebilirsiniz. Bunun başlıca nedeni kinoanın protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermesidir.
Protein sizi uzun süre tok tutarken besin lifi kan şekeri dalgalanmalarını önleyerek öğünler arasında yaşanabilecek mide kazıntısına engel olur. Ancak fazla kinoa yemek yüksek kalorisi nedeniyle kilo kaybetmenizi zorlaştırabileceği için kontrollü tüketmelisiniz.
Sindirim: Kinoa diğer tahıllardan yaklaşık 2 kat daha fazla besin lifi içerir. Beslenme uzmanları besin lifi bakımından yetersiz beslenmenin yarattığı en büyük sorun olan kabızlığa karşı kinoa öneriyor. Besin lifi aynı zamanda diyabet hastalarında kan şekerinin kontrolüne yardımcı oluyor.
Kabızlığın tetiklediği bir diğer sorun olan hemoroide karşı daha fazla kiona tüketerek önlem alabilirsiniz.
Demir: Demir minerali bakımından zengin olan kinoa, demir eksikliği anemisi için uygulanan beslenme programlarına eklenebilir. Hücrelere taşınan oksijen miktarında önemli bir rolü olan demir minerali aynı zamanda beyin sağlığı ve zihin açıklığı içinde kritik role sahiptir.
Vücut sıcaklığının korunması ve vücudun enerji üretimi demirin metabolizmada kullanıldığı diğer alanlar arasında yer almaktadır.
Riboflavin: B2 (Ribofilavin) içeren kinoa beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasına katkıda bulunarak vücudun enerji üretimini destekler ve halsizliğe iyi gelir.
Migren: Kinoa’da yüksek miktarda bulunan magnezyum mineralinin damarları rahatlatan etkisi vardır ve bu özelliği ile kronik migrene karşı önerilen yiyecekler arasındadır. Magnezyum minerali aynı zamanda tip 2 diyabet hastalarında etkili bir kan şekeri kontrolü sağlar.
Antioksidan: Bir antioksidan olan manganez vücudun enerji üretimi sırasında oluşan hücre hasarına karşı koruma sağlar. Kinoa antioksidan etkisiyle, başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı korumaya yardımcı olur.
Kolesterol: Yapılan araştırmalar düzenli olarak kinoa yemenin total kolesterolü düşürürken HDL (iyi kolesterol) oranını koruduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca kinoada bulunan bazı bileşenler damarları iltihaplı hastalıklara karşı korumaktadır.

Kinoa Besin Değerleri
100 gram pişmiş kinoa;
120 kalori
2 gram yağ
7 gram karbonhidrat
11 gram besin lifi
4.4 gram protein
5.0 IU A vitamini
0.6 mg E vitamini
0.1 mg tiamin
0.1 mg riboflavin
0.4 mg niasin
0.1 mg B6 vitamini
42.0 mcg folat
17.0 mg kalsiyum
1.5 mg demir
64.0 mg magnezyum
172 mg potasyum
7.0 mg sodyum
1.1 mg çinko
0.2 mg bakır
0.6 mg manganez
2.8 mcg selenyum
0 kolesterol içerir.
Pişmiş 100 gram kinoada su miktarı 71.6 gramdır. Yani 100 gram kinoa pişirildiğinde içerdiği su miktarı yaklaşık %77’dir. Pişmemiş 100 gram kinoa ise sadece 13.3 gram su içerir.
Bu nedenle pişmemiş kinoanın kalori oranı çok daha yüksektir. 100 gram pişmiş kinoa 120 kaloriyken aynı miktarda pişmemiş kinoanın kalorisi 368’e kadar çıkmaktadır.
Aynı oranda içerdiği besin lifi, protein, vitamin ve mineral miktarı da artmaktadır ancak kinoayı diyet için tüketiyorsanız pişmiş olarak yemeniz daha faydalı olacaktır.
Öneri: Kionayı pişirmeden önce çekirdeği saran ve acı bir tadı olan kabukları iyice temizleyin. Bunun için kinoayı derin bir süzgece aldıktan sonra musluğun altına koyun ve soğuk suyu açıp avucunuzla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın.

Bebeğimi kinoayla ne zaman tanıştırabilirim?
Bebeğinizin katı gıdalara geçişinde kinoayla tanışması bir sorun yaratmayacak olsa da, bebeğinizin 8. ayını beklemek olası alerjik reaksiyonları minimize edecektir. 8. aydan itibaren bebeğinizin mamalarında kıvam vermek, veya mamaları daha besleyici hale getirmek adına kinoa kullanabilirsiniz.

Kinoa İle Zayıflama

Zengin içeriği ile gündeme gelen kino konusunda en çok sorulan sorulardan biri de kinoa ile zayıflama mümkün müdür? Kinoa ile zayıflamak isteyenler için kinoanın katkıları şu şekilde sıralanabilir.

  • Kinoa yüksek miktarda protein içerir. Tokluk hissi verir ve kolesterolü yükseltmez.
  • Zengin kalsiyum içeriği ile metabolizmayı hızlandırır.
  • Vücutta ödem oluşmasını engeller.
  • Spor ve diyet yapanlara vücuda enerji vererek katkı sağlar.
  • Yine diyet ve spor yapanlarda kas ve kemik sağlığını korur.
  • Diyet yapanlarda kilo aldırmadan vücudun birçok besin ihtiyacını karşılar.

Bir önceki yazımız olan

MHP Genç ilçe yönetiminde toplu istifa

başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SİPARİŞ FORMU

Adınız - Soyadınız

Mail Adresiniz

Telefon Numaranız

Açık Adresiniz

Bize Mesajınız

Aşağıdaki kutu içerisindeki kod sipariş numaranızdır. Formu göndermeden önce sipariş numaranızı mutlaka not ediniz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın
Ücretsiz üye olarak Bingöl İş Rehberine firmanızı ücretsiz kaydedin.Üye Olmak İçin Tıklayın