Otobüslerde Bebek Arabası Tartışması

Bingöl’de halk otobüsü şoförleri ve vatandaşlar arasında bu sefer de ‘bebek arabası’ tartışması yaşanıyor. Şoförler iki bebek arabasından daha fazlasını alamayacağını savunuyor, vatandaşlar ise şoförlerin davranışlarından hoşnut olmadığını söylüyor.

Şehir içi ulaşımında kullanılan halk otobüsleri yıl içerisinde yenilenmiş, engelliler başta olmak üzere birçok vatandaşın rahat edeceği açıklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde şehir stadyumu otobüs durağında engelli bir vatandaş el kaldırmasına rağmen otobüs durmamış, olayın fotoğrafı sosyal medyada geniş yankı uyandırmıştı. Bingöl Belediyesi tarafından halk otobüsüne emre itaatsizlikten 2 bin TL para cezası kesilmiş, engelli dernekleri de harekete geçmişti.

Halk otobüsleri ile ilgili yaşanan tartışmalar bir yenisi eklendi. Halk otobüslerinde yaşanan gerginliklerden dolayı gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar, otobüs şoförlerinin vatandaşlara karşı tavırlarından hoşnut olmadıkların söyledi.

Bingöl kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi durağından halk otobüsüne bindiğini söyleyen vatandaş, eşi ve iki çocuğu ile halk otobüsüne bindiği ve şoförle yaşadığı gerginliği anlattı: ‘‘doğum hastanesi otobüs durağında halk otobüsüne bindim. Eşim ve iki çocuğum yanımdaydı, iki çocuğumda uyuyordu. Biri bebek arabasına diğeri ise benim kucağımdaydı. Şoför, bebek arabasını kapatmamı söyledi. Eşimin rahatsız olduğunu söylemene rağmen şoför ısrarcı oldu. İki bebek arabasından fazla araba alamayacağını söyledi.’’

Geçtiğimiz günlerde basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Barakazi’ye vatandaşların şikâyetleri iletilmiş, Barakazi de konunun takipçisi olacaklarını söylemişti. (Çapakçur Gazetesi)