Tanıtıma Ekonomik Kriz Engeli

Bingöl’deki esnaf temsilcileri ve kurum yöneticileri, tasarruf tedbirlerinin alındığı dönemde Kocaeli’nde düzenlenecek tanım günlerine katılma konusunda isteksiz olduklarını belirtti.

Belediyeler, Üniversite ve birçok STK, Birlik ve Oda Başkanlarının katıldığı toplantıda, kamu kurumlarının tasarruf tedbirleri aldığı bu dönemde, tanıtım günlerinin maliyetli geçeceği görüşü savunuldu. Katılımcıların hemfikir olduğu bir diğer konu ise tanıtım günlerinin Kocaeli değil, İstanbul, Ankara veya İzmir gibi illerde düzenlenmesiydi.

Bu yıl Kocaeli’nde düzenlenecek olan Tanım Günleri değerlendirme toplantısı Bingöl Valiliği toplantı salonunda düzenlendi. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Ali Mantı, bunun sadece bir değerlendirme toplantısı olmadığını, Bingöl’ü sosyal ve kültürel anlamda temsil edenlerin katıldığı bir değerlendirme toplantısı olduğunu söyledi.

Vali Ali Mantı, toplantıya katılan herkesin söz alarak konuşmasını isterken, organizasyon hakkında alınacak kararların olumlu veya olumsuz anlamda kendisine fatura edilmemesi gerektiğini söyleyerek, sorumluluğun müşterek olduğunu söyledi.

Belediyeler, Üniversite ve birçok STK, Birlik ve Oda Başkanlarının katıldığı toplantıda, kamu kurumlarının tasarruf tedbirleri aldığı bu dönemde, tanıtım günlerinin maliyetli geçeceği görüşü savunuldu. Katılımcıların hemfikir olduğu bir diğer konu ise tanıtım günlerinin Kocaeli değil, İstanbul, Ankara veya İzmir gibi illerde düzenlenmesiydi.

ARICILAR BİRLİĞİ ÜYELERİ İSTEKSİZ!

Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, geçen yıl düzenlenen tanıtım günlerine sadece 17 üyelerinin katıldığını belirterek, geçen yıl katılım sağlayan 17 üyelerinin bu yılki organizasyona katılmayacağını söyledi.

Değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Mehmet Can Üzer, “Esnaf büyük bir maliyetle gidiyor. Kira parası, konaklama ve alışverişte yapıyorlar. Sadece tanıtım amaçlı gidiyorlar. Diğer illerin tanıtım günlerine katılanlara sponsorlar veya belediyeler esnaflara maddi destek veriyor. Sponsorlar buradan giden esnaflara stant parası olsun, konaklama olsun destek çıksalar esnaflar daha çok katılım sağlayacaklar. Ama geçen seneki gibi olursa, giden 17 esnafımla konuşarak geldim. Kimse katılmıyor bu şekilde” şeklinde konuştu.

KUZEY İLÇELERİ: MADDİ DURUMUMUZ YOK!

Tanıtım günlerinin çok kısa bir sürede tekrarlandığını dile getiren Kığı Belediye Başkanı Yılmaz Gündüz, kuzey ilçeleri olarak katılım sağlayacak maddi güçlerinin olmadığını dile getirdi. Gündüz, “Tanıtım günleri çok güzel, Bingöl’de birbirini herkes zaten tanıyor. Bizi Türkiye’de de herkes tanıyor. Hatta Almanya’ya gittiğinde herkes soruyor Bingöllü müsün, Türkiyeli misin? Kısa bir süre önce İstanbul’da herkes herkesi tanıdı. Aradan fazla bir zaman geçmeden Kocaeli’ne gideceğiz. Kocaali’de fazla bir Bingöllü yok. Biz arkadaşlarımız Yayladere, Adaklı, Kığı ve Yedisu olarak gitmek kolay, gittik diyelim fakat her şey maddiyata dayanıyor. Tasarruf tedbirlerinin alındığı bir dönemde hayli bir masrafa gireceğiz. Belediye’ye geliyor 130 bin arkadaşlar burada 140, 90 80 diyelim. Bizim masrafımız en azında 60 bin TL’yi buluyor. En azından 10-15 kişi götürüyoruz oraya, arkadaş ağırlayacağız diyor ama gittiğimiz zaman en azından bal götüreceğiz ama bizim balımız yok, parayla alacağız balı. Kuşburnu götüreceğiz, tutmaç yapacağız bilmem ne yapacağız bunlar hep masraf. Bizim girişimlerde bulunduğumuz cadde ve sokaklarımız var onları yaparsak daha iyi olur. Çok yakın bir tanıtım oldu daha yeni bizi tanıttılar Yayladere, Adaklı, Kığı ve Yedisu olarak bizim maddi durumumuz el vermiyor” İfadelerini kullandı.

MÜSİAD: KOCAELİ, İSTİŞARESİZ ALINAN KARAR

Tanıtım günlerinin Kocaeli’nde yapılmasına ilişkin, istişare yapılmadan alınan bir karar diyen MÜSİAD Bingöl Şube Başkanı Ali Akbana, “Biz Bingöl olarak daha önce yaptığımız tanıtım günlerini çok profesyonel olarak yapmadık. Onun eksiklikleri belki buradaki arkadaşlara yansımıştır. Bu Kocaeli programı da istişare yapılmadan verilen bir karar. Şimdi yerelde baktığımızda bizim imalatçılarımız, imalat sektörü ile Bingöl’ü tanıtacağımız neler var hangi unsurlar var. Bunları ele alıp bu arkadaşların giderleri, orda onlara katma değeri ne olacak bunun hesabının, fizibilitesinin yapılması lazım. Bizimki birazda yukardan olmuş oluyor. Biz işte böyle bir karar aldık hadi yapalım. Böyle bir süreçte biz tanıtmayalım demiyoruz. Daha farklı alternatifler denenebilir diye düşünüyorum” dedi.

SOLHAN KAYMAKAMLIĞI: İMKÂNLARIMIZ SINIRLI

Solhan Kaymakamlığı ve Belediyesi olarak imkânlarının kısıtlı olduğunu dile getiren Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Hem Solhan Kaymakamlığı hem de Solhan Belediyesi olarak imkânlarımız çok sınırlı. Zaten tanıtım günleri geçen yıl yapıldı çok ta maliyetli oldu. Adana, Mersin, Ankara ve İstanbul anlaşılabilir ama Kocaeli’nde yapılmasını anlayamadım.” Dedi.

KOÇ: EKONOMİK KRİZ VAR

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, geçen yıllardaki organizasyonda meydana gelen aksiliklerden sitem ederek, “işin parasal boyutu ayrı verilen sözler önemli. Bu dernek başkanı ile alakalı değil organizasyon firmasında problem çıkıyor. Ekonomik kriz var, bu işin şakası yok. Oraya giden para harcayacak. Kemer politikası varsa, sadece kurumlar ile alakalı değildir” ifadelerini kullandı.