Ticari Alan İsyanı

Ticari alan ve kat değişikliği için Bingöl Belediyesi’ne başvuran Karşıyaka Mahallesi sakinleri, başvurularının imar komisyonu tarafından incelemeye dahi alınmadan reddedilmesine tepki gösterdi.

Bingöl’de deprem açısından en riskli yapıların yer aldığı Karşıyaka Mahallesi sakinleri, 1 Mayıs 2003 depreminde hasar gören ve çoğu güçlendirilen binaların yer aldığı bölgede imar değişikliği istiyor.

Mahalle muhtarı Abdullah Butaku öncülüğünde bir araya gelen bölge sakinleri, mahallelerinin ticari alan kapsamına alınmasını talep ediyor. Bingöl Belediyesi’ne ticari alan ve kat değişikliği için başvuru yaptıklarını anlatan mahalle sakinleri, “İlimizin belediyesine, İlimiz olduğu gibi mahallemizde deprem riski altında olduğunu ve imar değişikliği yapılarak ya ticari alan veya altı kat değişikliği yapılması için başvurduk. Birinci başvurumuz İmar Komisyonu tarafından inceleme yapılmadan reddedildi. İmar Komisyonun da bulunan arkadaşlarımıza ret gerekçesini sorduğumuzda ‘gerekçe yok böyle uygun gördük’ dediler. Komisyona tekrar başvuru yapacağımızı ve gündeme almalarını istediğimizde bize söylenen şuydu ‘ getirseniz tekrar reddederiz” dedi.

Mahalle sakinleri olarak deprem riski altında olduğumuzu ve olası bir depremde evlerimizin dayanamayacağını izah etmeye çalıştık ama bizi idare etsin diye seçtiğimiz sayın belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinin ilimizin sorunlarını çözmekten uzak ve aciz olduklarını gördük. Bize hizmet etsinler diye seçtiğimiz bazı meclis üyeleri grup kurarak birbirleriyle kör dövüşü yapmaktalar. Özellikle belediye başkan yardımcılığı yapmış ve daha sonra başkan yardımcılığından alınan şahıslar, sorunları çözmek yerine birbirlerini çekişmektedirler. Sayın meclis üyelerine, sayın cumhurbaşkanımız ‘biz millettin hizmetkarıyız, hizmet için göreve talip olduk’ diyor. Sizler ise sorunlarımızı dinlemiyor ve bizleri azarlıyorsunuz. Sizler belediye meclis üyeleri olarak deprem riski altında olan bu mahallenin sakinlerini toplayarak yardımcı olmanız gerekirken her gelişlimizde bizleri azarlıyorsunuz. Söz konusu mahallenin Hikmet Tekin Bulvarı, Dağlar Caddesi ve Ferah Caddesi’nin ticari alana uygunluğu herkes tarafından bilinmesine rağmen herhangi bir adım atılmamaktadır.”

“MECLİSİ KİM ÖRGÜTLÜYOR?”

Meclis tarafından alınan bazı kararlara da dikkat çeken mahalle sakinleri, “15 gün önce yine aynı meclis tarafından 14 oy ile gündeme alınan imar değişikliği nasıl olurda 15 gün sonra AKP’nin grubu tarafından reddedilir? Bu süre zarfında kimler sizi örgütledi? Mahallemizde 7 okul, 8 kamu kurumu var buna rağmen ticari alan vermiyorsunuz. Biz rant peşinde değiliz, evlerimiz riskli yapılar bunun için mücadele veriyoruz. Rantsa gelin size verelim evimizi yapıp bize verin, rantı sizin olsun. İmar komisyonu birilerine inat olsun diye bunu yapıyorsa bizimde söyleyecek sözümüz var. Siz bu ili temsil edemezsiniz, zaten ciddi bir komisyon değilsiniz. Cadde ve sokakları görmeyen, bilmeyen buralarla ilgili nasıl karar verir? Hiçbir güç milletin üstünde değildir, Bingöl halkının aklıyla alay edercesine kararlar alıyorsunuz. Bazı meclis üyeleri de ‘biz burada olduğumuz sürece Karşıyaka ile ilgili hiçbir talep kabul görmeyecek’ diyorlar. Bizimde sizden hiçbir talebimiz olmayacak ve seçimde sizin adınızı gördüğümüz hiçbir listeye oy vermeyeceğiz.” Çapakçur Gazetesi