Yalın: Asıl Sıkıntı Üretememek, Tüketmek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalın ile Parti Meclis Üyesi Yüksel Taşkın, Bingöl’de partilerinin il başkanlığında basın açıklaması düzenledi. Vekil Yalın, “Ekonomik sıkıntı yaklaşık 3-4 yıldır var. Amerika tabii ki suçlu ancak esas sıkıntı üretememektir. Artık tüketiyoruz, ihracatımız ithalatımızdan daha az. Her ay 5 milyar dolar bütçemiz açık veriyor” dedi.

“TÜKETİYORUZ, ÜRETMİYORUZ”

Partililerin ve İl Başkanının katıldığı toplantıda konuşan Uşak Milletvekili Özkan Yalın: “24 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizde çok anormal gelişmeler oldu. Özellikle Amerikalı bir papazın tutuklu bulunmasının ekonomiye yansımalarıyla ilgili AK Parti’nin bazı açıklamaları var. Bu işin sadece Sayın Brunson ile alakalı olduğunun kanaatinde değiliz. Ekonomik sıkıntı yaklaşık 3-4 yıldır var. Amerika tabii ki suçlu ancak esas sıkıntı üretememektir. Artık tüketiyoruz, ihracatımız ithalatımızdan daha az. Her ay 20 milyar dolarlık ihracat, yani satış yapıyoruz ülke dışına. Bunun yanında 25 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz, yani mal alıyoruz. Her ay 5 milyar dolar bütçemiz açık veriyor. Bu rakam yılda 60 milyar dolar yapıyor. 3 yılda 180 milyar dolarlık dış borcumuz var. Bu yıl ödememiz gereken rakam 185 milyar dolardır. Bu rakam ödenmediğinde veya geç kaldığında nelerin başımıza geldiğini 3 ayda gördük. Bir anda döviz yüzde 30 civarında yükselişe gitti. Dolarda yüzde 40 civarında bir devalüasyon oldu. Sıkıntılar sadece dış güçlerden değil, yapmadığımız ihracatlardan da kaynaklandı” dedi.

“ÇİN’E NİYE OPERASYON ÇEKİLEMİYOR?”

Parti Meclis Üyesi Yüksel Taşkın ise, açıklamasında şunları söyledi:

“Ver papazı al papazı şeklinde konuşursanız, piyasalarınız çöker. Yargı bağımsız ise bu tarz konuşursanız, yargınızın bağımsız olmadığını diğer ülkeler görür. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü boş laflar gibi gelmesin. Bu krizde hukukun canına okumamızın etkileri daha da açık olacaktır. Bir kriz paranızın yüzde 28’inin değer kaybetmesine neden oluyorsa, o dış güçten çok ekonominizin ne kadar kırılgan olduğunu düşünmeniz lazım. Meksika’ya duvar örme kararı almıştı Amerika Başkanı Trump, Meksika’nın yüzde 6 paraları değer kaybetti. Bizim ekonomimiz güçlü olsaydı, yüzde 28 değer kaybetmezdik. Dış güçler meselesi belli bir yere kadar ancak ekonominiz güçlü olsaydı size operasyon çekilemezdi. Niye Çin’e operasyon çekilemiyor?”

“AKP, VAROŞLARDAN OY ALDIĞI İÇİN ANLAŞILMAK İSTENMİYOR”

“Vatandaşa dolar bozdurun diye popülist bir yaklaşım var. Bütün bunlar insanlarla krizin sorumluluğunu ortak paylaşmak zorunda kalan insanlarla dalga geçmek gibi bir şey. Siz belirli firmalara dolarla ödeme yapıp halka dolar boz derseniz, açıktan sermaye kesiminin, küçük biri grubun iktidarıyız demektir. İhaleyi dolarla yap, vatandaşa yastık altındaki doları boz de. Böyle bir israf görülmüş değil Bazen böyle bir espri yapıyorum, bunu başka bir parti yapsa acaba hesap sorulmaz mıydı? AKP biraz da varoşlardan oy aldığı için anlaşılmak istemiyor. Ben Rizeliyim, orada akrabalarımla bazen polemik yaparım. Bu israfı önce görmüyorlardı. Hiçbir devlet bu kadar israfla vatandaşın sırtına bilemez.”